​Aeroplanët ushtarakë irakianë kanë vrarë rreth 100 xhihadistë në Mosul

E mërkurë, 02 Nentor 2016  –  Sakte.net

Forcat irakiane kanë vrarë rreth 100 luftëtarë në grupin xhihadist Shteti Islamik gjatë sulmeve ajrore në Mosul, publikoi sot televizioni “Al Xhezira”.

 

Sipas televizionit, ushtria irakiane ka çliruar 11 vendbanime në afërsi të Mosulit dhe ndërmorën kontrollin e plotë mbi lagjen Kokxhali.

Operacioni tokësor për çlirimin e Mosulit , i cili u mor nga SHI-ja në vitin 2014, filloi më17 tetor. Përveç forcve të sigurisë në Irak, në të kanë marrë pjesë edhe formacionet kurde dhe koalicioni ndërkombëtar antiterrorist, i kryesuar nga SHBA-ja.