Bugatti Chiron i ri 2017 me 1,479 kuaj fuqi [foto/video]

Bugatti është duke ndërtuar zëvendësimin e Veyron, të quajtur Chiron për dorëzimin e veturave të para te blerësit, derisa ka zbuluar se secila veturë merr gjashtë muaj kohë për t’u ndërtuar, transmeton koha.net.

Bugatti Chiron do të prodhohen vetëm 50 ekzemplarë, ndërsa një kushton 2.2 milionë euro, e ka 1,479 kuaj fuqi dhe është i ndërtuar për të thyer rekordin e shpejtësisë maksimale të Veyron Super Sport, i cili është 431 kilometra në orë, transmeton koha.net.

Chiron 2017 planifikohet që të ndërtohen 70 vetura në vit.
Motorin do ta ketë 8.0 litërsh quad-turbo W16 i cili prodhon 1,479 kuaj fuqi, ndërsa nga 500 ekzemplarët tashmë 200 janë shitur ende pa u prodhuar.