Kuriozitete Interesante!

Sakte.net / e Shtunё 24 Shtator / 20:40

Gjersa bëhesh më i vjetër në moshë, sytë e tuaj bëhen më të ndritur.

Trupi i njeriut përmban 260 eshtra, kurse fëmijët kanë 300 (disa eshtra bashkohen derisa fëmiu rritet)

Njeriu i rrah qerpikët e syrit mesatarisht 4.200.000 herë gjatë vitit.

Duhet të kalojnë së paku 12 orë që trupi ta tretë ushqimin.

Qelizat më jetëgjate në trupin e njeriut janë qelizat e trurit të cilat mund të jetojnë gjerë në vdekje të njeriut!

Më shumë organizma jetojnë në lëkurën e njeriut sesa njerëz që jetojnë në sipërfaqen e tokës.

Merilin Monro në njërën këmbë kishte gjashtë gishtërinj.

Lorne Greene nuk kishte njërën thithkë pasi atë ja kishte kafshuar krokodilli gjersa ai drejtonte emisionin ” Lorne Greene’s Animal Kingdom”.

Jetëgjatësia e një rusi ka rënë gjatë 40 viteve të fundit. Një burrë rus i cili lind sot jeton mesatarisht 58 vite.

Më 1985, numri më i kërkuar i bluzave tek meshkujt ishte 32. Në 2003 ishte 36.

7% e Amerikanëve deklarojnë se nuk lahen kurrë.

Në 2004, një nga gjashtë vajza në SHBA hyn në pubertet në moshën 8 vjeçare. 100 vite më parë, një nga 100 vajza hynte në pubertet në atë moshë.

Moda më e re në Holandë: Ngjitja e gurëve të qmuar direkt në sy.

Një gjimnast britanez kishte shpëtuar edhe pse kishte rënë nga kati i katërt i një dyqani. Ai kishte rënë duke bërë sallta dhe në këtë mënyrë në tokë kishte rënë më dy këmbët e tij!

Më 1991 numri mesatar i sutienave në SHBA ishte 34B. Sot është 34C

Një 7-vjeqar Koreano verior është mesatarisht 7cm më i shkurtë se një 7-vjeqar Koreano Jugor.

Çdo vit, 2700 pacientë të cilët bëhen operacion shkojnë në shtëpi me vegla operacioni sic janë gërshërë, pambuk, apo vegla tjera metalike të cilat harrohen në trupat e tyre. Në vitin 2000, 57 njerëz kanë vdekur si rezultat i këtyre gabimeve.

Në harrojmë 80% e asaj çfarë mësojmë çdo ditë.

Vënja e ndëgjojseve të vëshëve e rrit numrin e bakterieve në veshët tuaj 700 herë!

Në SHBA në vitin 2004 SHBA-së i shtohet çdo 12 sekonda një fëmijë. Çdo 8 sekonda nga një lindje, çdo 25 sekonda një emigrant por edhe nga një njeri vdes çdo 13 sekonda.

Nervoza i shkrin 350 kalori gjatë ditës.

Foshnja lind pa kupë të gjurit. Ato i paraqiten nga mosha 2 deri 6 vjeqare.

Gratë rrahin qerpik pothuajse 2 herë më shumë se burrat! {nga mendjemadhësia }

Në anketat e fundit është mësuar se era e preferuar e amerikanëve mbetet ajo e bananës!

Nëse i pastroni dhëmbët rregullisht do të jeni më pak i rrezikuar nga sëmundjet e zemrës.

Puthja i stimulon 29 muskuj dhe kemikale gjë që shkakton relaksimin.

Burrat kanë shiqim më të mirë se gratë kurse gratë e kanë dëgjimin më të zhvilluar se burrat.

Veshët edhe hunda e juaj kurrë nuk ndalojnë së rrituri.

Lemza më shumë i kap burrat se gratë.

Dhëmbët e njeriut janë të fortë pothuajse sa shkëmbi.

Sa herë që lëpini zarfin, ju konsumoni nga 1 deri 10 kalori.

Një person normal i sheh rreth 1.460 ëndërra gjatë vitit.

Eshtrat e kofshës së njeriut janë më të fortë se betoni.

Zemra e juaj rrah mesatarisht 100,000 herë gjatë ditës.

Brinjët e juaj lëvizin rreth 5 milion herë gjatë vitit, sa herë që ju mirrni frymë.

1/4 e eshtrave në trupin tuaj gjenden në këmbë.

Sikur shenjat e gishtërinjëve edhe shenjat e gjuhës janë të ndryshme në të gjithë njerëzit.

Thonjët e duarve rriten 4 herë më shpejtë se ata të këmbëve.

Një person normal qesh rreth 15 herë gjatë ditës.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme