Milan në skuadër ka mbrojtësin më të mirë në Evropë

Zhvillimi i Theo Hernandez si lojtar vazhdon dhe ai është ‘një hap larg’ që të bëhet mbrojtësi më i mirë i krahut në Evropë, thuhet në një raport.

Calciomercato raporton se Theo është i vetmi mbrojtës në ‘top pesë’ ligat evropiane që ka shënuar të paktën 5 gola dhe 5 asistime në dy sezonet e fundit, përcjell ORAinfo.

Kur shikojmë lojtarët e tjerë kryesorë në atë pozicion si Andrew Robertson dhe Trent Alexander-Arnold në Liverpool, këtë vit ata kanë dy gola secili këtë sezon.

Këtë vit Theo Hernandez ka ulur paksa performancën e tij në sulm (5 gola dhe 10 asistime) krahasuar me sezonin 2020-21 që përfundoi me 8 gola dhe 8 asistime, por performancat e tij në mbrojtje janë rritur.

Numri i goditjeve të bëra është rritur në numër dhe në 60% suksesi, ndërsa numri i dueleve të fituara është rritur në 63%. Pozicionimi i tij, koha e ndërhyrjeve të tij dhe statistika të tjera të paprekshme janë rritur gjithashtu, që do të thotë se ish-lojtari i Real Madridit tani është thelbësor në të dyja fazat.

Theo Hernandez është ‘një hap larg’ që të bëhet mbrojtësi më i mirë në Evropë, siç tregojnë shifrat, dhe në moshën 24-vjeçare ai ka ende hapësirë për t’u rritur./ORAinfo/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme