MILIONAT E MESSIT, RONALDOS DHE NEYMAR

Gjatë vitit të kaluar, tifozët e futbollit janë mësuar të shohin treshen, Cristiano Ronaldo, Lionel Messi dhe Neymar Jr. të kapur në akuzat për mashtrime tatimore dhe krime të tjera financiare nga gjykatat spanjolle.

Rastet Messi dhe Ronaldo janë të ngjashme. Të dy janë akuzuar për shmangien e taksës mbi shitjen e të drejtave të imazhit duke përdorur kompanitë në det të hapur.

Megjithatë, portugezi u regjistrua si tatimpagues jo-rezident, ndërsa argjentinasi e kaloi tërë jetën i rritur dhe i regjistruar në Spanjë.

Rasti i Neymar është i çuditshëm. Rasti i brazilianit përfshin gabimet e pretenduara ndaj një partie kontraktuese lidhur me tarifën e transferimit të tij, por përpara është shpallur fajtor në Brazilin të lindjes për mashtrim të taksave mbi paratë e fituara gjatë lojës për Santosin.

Më poshtë mund t’i shihni shifrat se sa para fitojnë në vit dhe sa i deklaruar para organeve tatimore spanjolle.

83 milionë euro Cristiano Ronaldo: Paga 51 milionë euro, të deklaruara 32 milionë euro

71 milionë euro Lionel Messi: Paga 47 milionë dollarë, të deklaruara 24 milionë euro

33 milionë euro Neymar: Paga 19 milionë euro, të deklaruar 13 milionë euro.

Totali i euro të padeklaruara i tre futbollistëve –  48 milionë euro

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme