Njeriu më i vjetër në botë, 120-vjeҫar, tregon dy sekretet e ҫuditshme të jetëgjatësisë

 Murgu indian 120-vjeҫar Swami Sivananda tregon se dy sekretet e tij të jetëgjatësisë janë jeta e gjatë pa seks dhe yoga e përditshme.

Sivananda ka lindur më 8 gusht, 1896, sipas pasaportës. Nëse kjo është e vërtetë, jeta e tij ka prekur tre shekuj, por pavarësisht kësaj, gjithҫka që e mban në formë janë ushtrimet me yoga për disa orë në ditë.
Pasi humbi dy prindërit kur ishte vetëm 6 vjeҫ, 120-vjeҫari u rrit nga të afërmit që e ushqyen me një qetësi shpirtërore të lartë, para se ai të transferohej në Varanasi.

Tani, Sivananda po aplikon për t’u regjistruar në librin e rekordeve Guinness, për të vërtetuar se është mashkulli më i vjetër në botë. Pasi vdiq japonezi Jiroemon Kimura, në korrikun e 2013-ës në moshën 116-vjeҫare e 54 ditë, Sivananda është i vetmi mashkull me moshën më të madhe në botë.

54e20469788d2df93b78ead6f0df960c

Sipas autoriteteve indiane, pasaporta e murgut është origjinale dhe mosha e tij është e saktë nga regjistri themelor, edhe pse pranojnë se mund të jetë e vështirë për të verifikuar moshën e tij të vërtetë. Sivananda, nga qyteti i Varanasi-t, është rritur në një varfëri ekstreme dhe zgjodhi të bëhej murg.

Që nga ajo kohë, vendosi të merret me disiplinën e yoga-s: “Vendosa të kem një jetë të thjeshtë dhe të disiplinuar. Ha gjëra shumë të thjeshta – vetëm ushqime të ziera pa yndyrë, erëza ose oriz me perime” – thotë ai për AFP, pas dy orë stërvitje yoga në Kolkata, qytet në Indinë Perëndimore ku ai kishte shkuar për një vizitë të shkurtër.

155cef6c6db19d2a88c86620b23c6a5b

Sivananda, gjatë kësaj vere është pushtuar nga mediat, madje “Times of India” ka shkruar ndër të tjera se pamja e tij e jashtme e tregon 50 vjet më të ri se mosha që ka në të vërtetë. Por nuk i ka pëlqyer asnjëherë publiciteti, madje as edhe të aplikonte për t’u regjistruar në Guinness. Ishte vetëm këmbëngulja e miqve dhe e ndjekësve që e bënë atë të merrte këtë vendim për veten.

Me trupin fit pa asnjë komplikacion shëndetësor, Sivananda bën një jetë të pavarur dhe udhëton vetëm me tren.

In this photograph taken on August 2, 2016, Indian monk Swami Sivananda, who claims to be 120 years old, practises yoga in Kolkata. An Indian monk who claims to be the oldest man to have ever lived at 120 years, says he owes his longevity to daily yoga and a life without sex or spices. Born on August 8, 1896, according to his passport, Hindu monk Swami Sivananda's life has spanned three centuries. He is now applying to Guinness World Records to stake his claim to the distinction. / AFP PHOTO / Dibyangshu SARKAR / TO GO WITH AFP STORY: ' India-Lifestyle-Oldest-Man' Feature by Dibyangshu SARKAR

Meqë është i rritur në një zonë indiane pa energji elektrike, makinë apo telefona, tregon se nuk është aspak entuziast për teknologjinë dhe preferon të bëje jetën e vet: “Më parë, njerëzit ishin të lumtur me pak gjëra. Ndërsa në ditët tona, nuk janë të lumtur, janë të pashëndetshëm dhe aspak të sinqertë, gjë që më shqetëson shumë”,- tregon ai, sepse Sivananda: “Unë dua vetëm që njerëzit të jenë të lumtur, të shëndetshëm dhe në paqe.”

1_1471850141

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme