Njihuni me 8 personat që zotërojnë pasuri sa gjysma e botës

Vetëm 8 persona, miliarderët më të mëdhenj të botës zotërojnë pasuri sa pasuria e 3.6 miliard njerëzve, të cilët përbëjnë dhe gjysmën më të varfër të botës. Këto janë shifrat e a organizatës jofitimprurëse Oxfam.

Kjo është tregues se hendeku mes të varfërve dhe të pasurive është shumë më shumë sesa e frikshme.

Rezultatet u publikuan me fillimin e Forumit Botëror Ekonomik që mbahet në Davos.
Për Ben Southwood-it, kreun e kërkimeve të institutit Adam Smith nuk është e rëndësishme sa të pasur janë miliarderët, por fakti që mirëqenia e të varfërve nëpër botë, po rritet çdo vit
“Ekonomia jonë duhet të ndalojë shpërblimin e tepruar të atyre që janë shumë të pasur dhe të fillojë të merret me të gjithë njerëzit”, thuhet në raport.

Për një ekonomi më humane duhen qeveri më përgjegjëse dhe më vizionare, që punojnë në interesin e punëtorëve dhe prodhuesve.

Ja tetë personat më të pasur në botë

Bill Gates- SHBA: Bashkëthemelues i Microsoft, pasuria 75 miliardë dollarë

Amancio Ortega- Spanjë: Themelues i Zara, pasuria 67 miliardë dollarë

Warren Buffet- SHBA: Aksioneri më i madh i Berkshire Hathaway, pasuria 60.8 miliardë dollarë

Carlos Slim Helo- Meksikë: Pronar i grupit Carso, pasuria 50 miliardë dollarë

Jeff Bezos- SHBA: Themelues dhe shef i Amazon, pasuria 45.2 miliardë dollarë

Mark Zuckerberg- SHBA: Bashkëthemelues dhe shef i Facebook, pasuria 44.6 miliardë dollarë

Larry Ellison- SHBA: Bashkëthemelues dhe shef i Oracle, pasuria 43.6 miliardë dollarë

Michael Bloomberg- SHBA: Pronar i Bloomberg LP, pasuria 40 miliardë dolllarë

Image result for michael bloomberg

_93552411_eight_richest_men_624-2

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme