Robloxi largon dy lojëra ku njerëzit mund të luftonin si ukrainas dhe rusë

Platforma më e madhe në botë e lojërave për fëmijë, Roblox, ka hequr dy lojëra që i lejonin lojtarët të luftonin dhe të vrisnin njëri-tjetrin si rusë ose ukrainas.

 Njëra prej tyre, i quajtur Ëar on Larkiv: Ukraine, u shfaq para përdoruesve në seksionin e zbulimit të Roblox, raportoi BBC-ja të shtunën. Ajo arriti deri në 90,000 luajtje në më pak se dy javë.

 

Roblox tha se të dyja lojërat shkelën standardet e komunitetit dhe i hoqën ato brenda katër orëve pasi u kontaktuan nga BBC-ja.

Lufta kundër Larkivit bazohej në një qytet imagjinar që i ngjante qytetit të vërtetë të Kharkivit, ku qindra njerëz kanë vdekur në granatimet pa dallim pas pushtimit rus të Ukrainës në shkurt të këtij viti.

Loja u lançua nga një zhvillues i quajtur Rusia Ëar RP

Loja tjetër, e quajtur Beteja për Ukrainën, ishte në faqen e internetit të Roblox për muaj të tërë.

Pesëdhjetë milionë lojtarë, kryesisht fëmijë, hyjnë në Roblox çdo ditë për të eksploruar, luajtur mini-lojëra dhe për të krijuar “eksperiencat” e tyre.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme