Roli i proteinave në trupin e njeriut

Yndyrnat, karbohidratet (sheqernat) dhe proteinat janë tri përbërësit kryesorë të dietës sonë

Proteinat (absorbohen kryesisht nga mishi, peshku, arrat dhe drithërat) janë veçanërisht të rëndësishme: ka po aq shumë kalori në një gram proteina, sa ka edhe në të njëjtën sasi sheqeri. Megjithatë, trupi kërkon vetëm 25% të energjisë që përmban proteina dhe, për shkak se ajo merr një kohë kaq të gjatë të tretet, është grupi i lëndëve ushqyese me shkallën më të lartë të ngopjes.

Por prodhimin e energjisë nuk është e gjitha për trupin, sepse, ndryshe nga bimët dhe mikroorganizmat, ne nuk mund të prodhojmë vetë të gjithë komponentët e trupit tonë. Për shkak të kësaj, ne kemi nevojë të përfshijmë një sasi të mirë aminoacidesh – blloqet ndërtuese të proteinave të trupit – në dietat tona.

Një nga ushqimet më të mira për këtë janë vezë, të cilat përmbajnë të gjitha aminoacidet për të cilat kemi nevojë.

 

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme