Shkencëtarët gjejnë dinosaurin gjigant në Australi, më i madhi ndonjëherë

Shkencëtarët në Australi kanë klasifikuar një specie të re dinosauri, të zbuluar në vitin 2007, si më e madhja e gjetur ndonjëherë në kontinent.

Kooperenza Australotitane ose “titani jugor”, është ndër 15 dinosaurët më të mëdhenj të gjetur në të gjithë botën.

Ekspertët thanë se titanosauri do të kishte qenë i lartë deri në 6.5m (21ft) dhe 30m i gjatë, ose “sa një fushë basketbolli”.

Skeleti i saj u zbulua për herë të parë në një fermë në jug-perëndim të Queensland, transmeton arbresh.info.

Paleontologët kishin punuar gjatë dekadës së fundit për të identifikuar dinosaurin – duke e dalluar atë nga speciet e tjera të njohura duke krahasuar skanimet e kockave të saj me ato të sauropodëve të tjerë.

Sauropodët ishin dinosaurë që hanin bimë, të njohur për madhësinë e tyre. Ata kishin kokë të vogël, qafë shumë të gjatë, bisht të gjatë dhe këmbë të trasha, si kolonë.

Këta dinosaurë endeshin në kontinent gjatë periudhës kretace, rreth 92-96 milion vjet më parë./BBC/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme