Shpikja më e re kundër termeteve, ndërtesat të ankoruara në një perde gjigante nga kabllot

E vendosur në rripin më aktiv të tërmetit në botë, kombi i Japonisë po lëkundet vazhdimisht, ose po e presin edhe më tutje termete të mëdha në të ardhmen.

Gjashtë vjet më parë, një tërmet me magnitudë 9.0 tronditi vendin, duke vrarë mbi 20.000 veta dhe duke zhvendosur ishullin kryesor të Japonisë me 8 metra. Dëmi material nga tërmeti dhe pasoi tsunami i kushtoi Japonisë rreth 300 miliardë dollarë.

Me pasojat shkatërruese të tërmetit të vitit 2011 që vazhdojnë të mbeten në kujtesën e vendit, arkitektët japonezë vazhdimisht po përpiqen të gjejnë mënyra të reja për të evituar të pashmangshmën, transmeton lajmi.net.

Inovacioni i fundit i tërmetit përfshin një perde të shufrave të fibrave të karbonit të endur që lidhin një ndërtesë në tokë pothuajse si një çadër me mijëra litarë.

Ky dizajn aktualisht është duke u testuar në një bllok zyre konkret në Nomi në prefekturën Ishikaëa të Japonisë.

Shufrat shtrihen nga një kornizë në çatinë e ndërtesës dhe janë të lidhur në tokë në një kënd të veçantë. Brenda shufrave të njëjta përforcojnë shkallët dhe dritaret.

Si një perde mund të ndalojë një tërmet?

Perdja e përbërjes së fibrave të karbonit termoplastik shton një estetikë të butë dhe të përhumbur në ndërtesë.

Ndërsa shufrat janë fleksibël, ato janë gjithashtu tepër të forta – të forta për të kufizuar forcën e një tërmeti.

Kur toka fillon të dridhet duke shkaktuar që ndërtesa të zhvendoset majtas ose djathtas, shufrat shtrihen dhe e tërheqin në drejtim të kundërt, duke e penguar atë të lëkundet.

“Ne nuk duam të luftojmë me tërmetin, ne duam të jetojmë me tërmete dhe dizajni është mënyra më e mirë për të gjetur një zgjidhje për të jetuar me tërmetet”, thotë arkitekti japonez Kengo Kuma për CNN.

Ndërtesat në Japoni aktualisht janë të montuara dhe të përforcuara me hekur dhe çelik, të cilat, sipas Kuma, e dëmtojnë elegancën e tyre.

“Unë mendoj se ky është i vetmi që kombinon … butësinë dhe fortësinë së bashku”, thotë Kuma. “Është e para në botë.”

Për Kuma, tërmetet ilustrojnë se sa të dobët janë njerëzit në raport me fytyrën e natyrës.

“Natyra është gjithmonë shumë më e fortë se ne. Duhet ta respektojmë këtë lloj forme dhe duhet të lëvizim me atë lloj lëvizjeje, dhe kjo është ideja bazë si një zgjidhje”, thotë ai. /Lajmi.net/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme