Super koncepti i Audi A8 i vitit 1993

Rrënjët e Audi A8 mund të gjurmohen që prej vitit 1982 kur Fredinand Piech ka nënshkruar një marrëveshje me kompaninë amerikane të aluminit ‘Alcoa’ për të punuar në veturën e re të tyre e për ta bërë atë më të lehtë.

Në fund të asaj dekade, shefi i Audi-së vendosi që A8 të merrte formën dhe të ishte zëvendësim direkt i modelit V8 (Tipi 4C).

Kjo makinë mori emrin A8, dhe u prezantua në panairin e veturave në Frakfurt në vitin 1993 si koncepti ‘Audi Frame Space’, transmeton koha.net.

Por edhe pse me emrin ‘koncept’, dizajni i tij doli të ishte gjenerata e parë e Audi A8.


më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme