Trump: Emigrantët, të gjithë në “skaner”; reagon Clinton

16/08/2016 Sakt.net ora 13:03

Trump: Emigrantët, të gjithë në “skaner”; reagon Clinton

Kandidati republikan për president, Donald Trump ka deklaruar se nëse zgjidhet do të ngrejë një mekanizëm “verifikimi ekstrem” për emigrantët.

Në një fjalim të mbajtur në Ohajo, kandidati publikoi planet e tij për të luftuar ekstremizmin islamik, duke e vënë theksin tek një test i ri skanimi për të ardhurit në Shtetet e Bashkuara.

Konkretisht, aplikantët do të testohen për të përcaktuar nëse ndajnë të njëjtat vlera liberale perëndimore sa i takon tolerancës fetare dhe LGBT-së.

Rivalja demokrate e Trump, Hillary Clinton e kritikoi me përçmim planin e miliarderit, duke e etiketuar si një “dredhi cinike”.

“Kjo e ashtuquajtur “politikë” nuk mund të merret seriozisht. Si ka fytyrë Trump të dalë me një propozim të tillë kur ai vetë kundërshton barazinë martesore, ndërsa bashkëpunëtori i tij Mike Pence firmosi ligjin anti-LGBT në Indiana?”, u shpreh Clinton.

Sipas planit të zotit Trump, emigrantët nga vende me histori terrori do të largohen, por ende nuk dihet se cilat janë këto vende. Në fjalimin e tij, ai nuk foli për strategjinë që do të ndjekë për të mposhtur Shtetin Islamik.

/ Top Channel

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme