Turqia: “Kemi dëbuar të gjitha organizatat terroriste nga kufinj tanë”

Kryeministri i Turqisë deklaroi se rebelët sirianë dhe ushtria e tij  kanë dëbuar “të gjitha organizatat terroriste” nga kufiri turko-sirian, raporton “BBC”.Image result for binali yıldırım

Binali Yildirim bëri qëtë njoftim në lidhje me sukseset ushtarake të Ankarasë në një fjalim televiziv të dielën.

“Falë Zotit, sot, nga Azazi në Jarablus, 91 kilometrat e vijës kufitare me Sirinë janë spastruar plotësisht – tha ai- Të gjitha organizatat terroriste  janë tërhequr… janë zhdukur.”
Vëzhguesit nga ana tjetër,  thanë se prania e të ashtuquajturit Shtet Islamik (IS) në kufi kishte përfunduar.
Turqia tha gjithashtu se i përshkruan grupet kurde si terroriste

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme