Uber, aplikacioni mobil që bëri 20 miliardë dollarë qarkullim brenda një viti

Uber gjeneroi 6.5 miliardë dollarë të ardhura vitin e kaluar ndërsa prenotimet kaluan shifrën e 20 miliardë dollarëve, u tha nga kompania ditën e premte.

Si një kompani private, sot me vlerë prej 68 miliard dollarësh, Uber nuk raporton publikisht rezulatet financiare. Informacioni për të ardhurat e vitit të kaluar erdhi pas një interviste me Bloomberg.

Sipas kompanisë të ardhurat ishin në një linjë me pritshmëritë e kompanisë. Për tre mujorin e fundit të 2016-ës, pronotimet e taksive u rritën më 28%, ndërsa humbjet arritën në 991 milionë dollarë.

Muajt e fundit Uber është goditur rëndë nga akuzat për ngacime seksuale dhe videove të publikuara ku shfaqej drejtori i saj ekzekutiv në një argumentim të ashpër me një shofer.

Kompania gjithashtu në kërkim të një shefi operativ për të riparuar imazhin dhe përmirësuar kulturën korporative, transmeton PCWorld Albanian.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme