Ura që zhduket nën ujë, realiteti i saj është më shumë se intrigues

Gjatë gjithë historisë së botës tonë të bukur, ata kanë krijuar tashmë kaq shumë projekte të mahnitshme arkitektonike. Ndonjëherë pyes veten se si mendja e njeriut arriti gjithë këtë?

 

Kjo është Ura Oresund, e cila lidh kryeqytetin e Danimarkës, Kopenhagë me qytetin suedez Malmo.

Pamundësia e këtij krijimi është fakti se një pjesë e urës thjesht zhduket nën ujë.

Paramendoni sikur jeni duke udhëtuar në urë me makinën tuaj dhe papritmas ju e gjeni veten nën ujë!

Në fakt, nuk ka nevojë për t’u shqetësuar, ju jeni vetëm në një tunel nënujor.

Por përmasat e kësaj pune janë me të vërtetë mbresëlënëse…

Ura u hap më 1 korrik të vitit 2000.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme