VIDEO/ Makina fluturuese ngjitet drejt qiellit, bën udhëtimin e parë

Një prototip i një makine fluturuese ka realizuar fluturimin 35-minutësh. Mjeti u nis nga aeroporti i Nitra dhe zbriti në Bratislavë, Sllovaki.

Avioni hibrid i makinave, AirCar, është i pajisur me një motor BMW dhe funksionon me karburant të rregullt me ​​pompë benzine.

Krijuesi, Prof Stefan Klein, tha se mund të fluturonte rreth 1,000 km (600 milje), në një lartësi prej 2,500m dhe kishte kaluar 40 orë në ajër deri më tani, duke kaluar provën e parë.

Duhen dy minuta dhe 15 sekonda për tu shndërruar nga makina në avion. g.v/abcnews.al