150 vjet qëkur SHBA-ja bleu Alaskën nga Rusia

Para rrafsh 150 vjetësh, më 30 mars 1867, sekretari amerikan shtetëror Williama H. Sevard edhe emisari rus Eduard de Stoekl, kanë nënshkruar marrëveshjen për blerjen – shitjen e territorit, transmeton Koha.net.

 

Alaska u ble me çmimin 7.2 milionë dollarë, çmim ky që sot ka vlerën 133 milionë dollarë.

Alaska tani është njëri nga shtetet më të pasura të SHBA falë resurseve natyrore si nafta, ari, peshku dhe pozitës strategjike për hyrje në Oqeanin e Ngrirë Verior.

Numri i rusëve në Alaska nuk ka qenë kurrë më i madh se sa 800 sish.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme