Intervista “Sakt”

‘Studio rrobaqepësie’ në Aushvic

Kur lexoi për një ‘studio rrobaqepësie’ në Aushvic, historiania Lucy Adlington u përpoq të zbulonte më shumë rreth të burgosurve të kampit të shfarrosjes të punësuar si rrobaqepëse. Duke folur nga Londra, Lucy Adlington përshkruan se si ajo po shfletonte dokumentet arkivore të viteve 1930 dhe 1940 për të mësuar se si ishte për gratë

Gjermania zyrtarisht kundër projektit Vuçiç-Rama për ‘Ballkanin e Hapur’

Sekretari i Shtetit pranë Ministrisë së Jashtme Gjermane, Miguel Berger, në në intervistë me DW, ka këmbëngulur se e vetmja zgjidhje për Ballkanin Perëndimor është Procesi i Berlinit i iniciuar nga kancelarja Merkel në vitin 2014. I pyetur për projektin e “Ballkanit të Hapur”, ai deklaron se zgjidhjet e përkohshme që po propozohen nuk janë alternativa

Dëshmia tronditëse/ Rajmond Sejko: Si ma vrau komunizmi gjithë familjen, isha ende fëmijë

“Pengu im s’munda të përcjell në banesën e fundit, babin Teme, vëllain Sokol e të mirën nënën time, Shpresa. Ende nuk e dimë, ku prehen eshtrat e babit.” “Ka edhe burra që lotojnë…”,  thotë herë pas here Rajmond Sejko, i biri i Teme Sejkos, kur rrëfen masakrën komuniste ndaj familjes së tij. Në një rrëfim

Arifi për Kosovën dhe Shqipërinë: Ndihmë konkrete nuk kemi, delegacionet vijnë sa për fotografi

Komuna e Bujanocit po përballet me një situatë të brishtë në aspektin politik dhe ekonomik, ndërkohë që nuk ka mbështetje as nga qeveria e Kosovës dhe as nga ajo e Shqipërisë. Kryetari i Komunës, Nagip Arifi, thotë se politikanët shqiptarë po i vizitojnë vetëm sa për fotografi. E përkundër vështirësive, thotë se ia kanë dalë

Profesori i njohur/ Rama palë me Serbinë, nuk mund të ketë rol ndërmjetësi

Lëvizja Vetëvendosje sulmon kryeministrin Edi Rama, përmes përfaqësuesit të saj Hysamedin Feraj. Ky i fundit në një intervistë dhënë në mediat shqiptare, ka thënë se kreu i qeverisë shqiptare është grekofil dhe serbofil, që po pengon bashkimin kombëtar me Kosovën. “Bashkimi kombëtar ka qenë le të themi, vazhdimisht është i mundur sot, por e bëjnë

Armë dhe aparteid: Leka Zogu, një mbret shqiptar në Afrikën e Jugut

Nga Marcel Gascón Barberá  Ishte prill 1999. NATO po bombardonte objektivat ushtarake jugosllave për të ndalur sulmet e forcave serbe nga sulmi ndaj shqiptarëve etnikë në Kosovë, të cilët u arratisën në dhjetëra mijëra në Shqipërinë fqinjë. Më shumë se 10,000 km larg në Afrikën e Jugut, një shqiptar i shquar foli për krizën për Associated Press. Nga rezidenca

VIDEO/ Biserko për SYRI TV: Open Ballkan nuk mbështetet nga BE-SHBA, qëndrimi i Kurtit, korrekt

Inciativa e Presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, dhe Kryeministrit shqiptar Edi Rama për Ballkanin e hapur nuk njihet nga Procesi i Berlinit as nga Shtetet e Bashkuara të Amërikës. Kështu u shpreh  në një intervistë eksluzive për gazetarin Bledian Koka në SYRI TV, Sonja Biserko, kryetare e Komitetit të Helsinkit në Serbi. Sipas saj, qëndrimi i Albin

Vuçic kreu i klanit mafioz/ Mafiozët që bluanin mishin e njerëzve të vrarë, akuza të rënda ndaj presidentit serb

Ndonëse Veljko Belivuk, një drejtues famëkeq i mafias serbe nga qarqet e tifozëve-huliganë i njohur më shumë si Velja Nevolja, u arrestua në shkurt, ndaj tij ende nuk është ngritur aktakuzë, kurse prokuroria ka njoftuar se aktakuza do të ngrihet këtë të premte. Megjithatë, sipas raporteve të mediave serbe, shkruan Index.hr, në Prokurorinë serbe për

Milena Harito ka rrëfyer eksperiencën e saj si pjesë e kabinetit të PS-së

Ish-ministrja e Qeverisë Rama, Milena Harito ka rrëfyer eksperiencën e saj si pjesë e kabinetit të PS-së. E ftuar në emisionin e gazetarit, Roland Qafoku, Harito ka treguar se gjatë punës me kryeministrin Rama, ky i fundit e ka bërë të qajë dy herë. Milena Harito ka mbajtur postin e Ministres së Inovacionit dhe ajo

Dokumente arkivore me siglën “Tepër sekret” për Nënë Terezën

Dashnor Kaloçi   Publikohen disa dokumente arkivore me siglën “Tepër sekret” të nxjerra së fundmi nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të Jashtme në Tiranë dhe Arkivi Qendror i Shtetit, të cilat i përkasin një periudhe kohe nga (1969-1991), ku ndodhet një korrespondencë ndërmjet Ministrisë së Punëve të Jashtme me Komitetin Qendror të PPSH-së dhe disa