Intervista “Sakt”

Dëshmitë e rralla të Flora Sata Dishnica ish-sekretare e Enver Hoxhës

Publikohen dëshmitë e rralla dhe të panjohura të znj. Flora Sata Dishnica ish-sekretare e Enver Hoxhës pranë Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Nacionalçlirimtare gjatë periudhës së Luftës, që u nda nga jeta para pak javësh, në moshën 96 vjeçare, e cila bashkë me bashkëshortin e saj, Dr. Ymer Dishnica dhe fëmijët e tyre, vuajtën në

Manastiri, Qyteti i alfabetit pa shkolla shqipe

Sot, më 14 nëntor, janë mbushur 112 vjet që kur në Manastir nisi konferenca akademike me qëllimin e standardizimit të alfabetit shqip. Ajo u mbyll më 22 nëntor të vitit 1908. KOHA risjell reportazhin e bërë në këtë qytet në vitin 2017, me rastin e përvjetorit të Kongresit. Nga Brikenda Rexhepi (Koha.net) Shqiptarët e anës së Manastirit

Shqiptarët po ikin, kush janë qytetet që po braktisën më shumë

Anketa e madhe e emigracionit, e zhvilluar vitin e kaluar nga INSTAT, në rreth 20 mijë familje në të gjithë vendin, ka gjetur se, gjatë periudhës 2011-2019, ka emigruar jashtë 13% e popullsisë ose mbi 360 mijë persona. Tirana, me emigrimin më të madh të familjeve, ndërsa Shkodra, Fieri, Durrësi, me humbjet më të mëdha

INTERVISTË EKSKLUZIVE me Kryekëshilltarin e Presidentit të Turqisë: Jo vetëm Erdogani, por të gjithë turqit kanë simpati për shqiptarët

Almakos ka arritur të realizoj intervistë ekskluzive me Sabri Demirin, kryekëshilltar i Presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Gjithmonë është sikurse hije e tij, e shoqëron kudo dhe këshillon për çështje të ndryshme. Por, si ka arritur deri në këtë pozitë shqiptari Demiri, si ka qenë rruga e tij, përkushtimi, peripecitë, tregon në bisedën që kemi

Kush është Joe Biden, presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara

Me mposhtjen e Donald Trumpit, në një garë që e cilësoi si “betejë për shpirtin e këtij kombi”, Joe Biden përmbushi një ëndërr që e kishte shmangur për më shumë se tri dekada. Kandidati i Partisë Demokratike, dy mandate nënpresident dhe senator me vite nga Dellauer, fitoi së paku 273 nga 570 votat e Kolegjit

I arratisuri nga dënimi për krime lufte në Kosovë, i punësuar në Ushtrinë Serbe?

Ish-pjesëtari i Ushtrisë së Jugosllavisë, Rajko Kozllina, i cili nuk është paraqitur për mbajtjen e dënimit me burg për krimin ndaj civilëve shqiptarë në fshatin Tërnje në Kosovë, në vitin 1999 dhe i cili, sipas pretendimeve të medieve, ka ikur nga Serbia, ka qenë pjesëtar aktiv i Ushtrisë së Serbisë edhe pasi që i ishte

“Për dy ditë kam ngrënë vetëm biskota, s’di në isha në gjumë apo…”, BIRN tregon rrugët e ndjekura nga shqiptarët në kërkim të një jetë më të mirë në Britani

BIRN tregon rrugët e ndjekura dhe çmimet e paguara nga shqiptarët që janë në kërkim të një jetë më të mirë në Mbretërinë e Bashkuar, por që, në shumë raste, rrezikojnë të kalojnë vite të tëra si emigrantë të paligjshëm ose të shfrytëzohen.Kur ishte 14 vjeç, nëntë nga shokët e klasës të Besi Handrojit ishin

Dëshmia e ish-inxhinierit ushtarak: Dënimi im në Burrel, pas urdhrit të Mehmet Shehut, më cilësoi ‘armik i poshtër’

Nga Saimir Maloku   Publikohen disa nga historitë e panjohura të Saimir Malokut, ish-inxhinier ushtarak që ishte diplomuar me ‘Medalje Ari” në Universitetin e Tiranës, i cili u arrestua nga Sigurimi i Shtetit më datë 13 maj të vitit 1976, në prani të 600 vetave në një sallë të madhe kinemaje në qytetin Burrelit, me akuzën

Historia e Et’hem Bashiqit me origjinë nga Plava e Gucisë: Bashkëpunimi me UDB-në dhe ardhja në Shqipëri

  Antarsimi i Et’hemit në Partinë Komuniste Jugosllave dhe fitimi i një burse në vitin 1949 për të ndjekur studimet e larta për Hidro – Biologji në Zemjaninë të Novi Sad, ku ai u arrestua nga UDB-ja dhe u burgos në Goli – Otok, duke u akuzuar se kishte shpërndarë literaturë me përmbajtje antititiste që

INTERVISTË| Fatmir Bytyqi: Këto janë planet e mia si zv/kryeministër për koordinimin e resorëve ekonomik

Intervistë me Fatmir Bytyqin, Zëvendëskryeministër i angazhuar për çështjet ekonomike, koordinimin e resorëve ekonomik dhe investimet Fatmir Bytyqi në Qeverinë e re është emëruar në pozicionin e Zëvendëskryeministrit i angazhuar  për koordinimin e  resorëve ekonomik dhe investimeve, departament që përshtatet shkëlqyeshëm me profilin e tij si ekspert me përvojë të madhe, që vjen nga sektori