549 vjet nga vdekja e Skënderbeut,publikohen disa dokumente historike

Sot mbushen 549 vjet nga vdekja e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, më 17 janarin e vitit 1468, në Lezhë.

Ambasada shqiptare në Itali ka publikuar në FB një portret të Heroit të shqiptarëve, në gazetën boshnjake Trebevic, gravurë e 1891 dhe disa dokumente historike nga Arkivi Historik i Kurorës së Aragonës: letra të Alfonsit të Aragonës dhe të Napolit drejtuar Gjergj Kastriot Skenderbeut, Magnanimo Capitaneo.

Gjergj Kastrioti, Heroi Kombëtar i Shqipërisë lindi në vitin 1403. I përkiste familjes mbretërore të Kastriotëve. I ati ishte Gjon Kastrioti, udhëheqës i qyteteve më të mëdha të asaj kohe, Krujës dhe Mirditës dhe e ëma ishte Vojsava.

16142621_1188350987930927_3665774707825460810_n16105826_1188351011264258_4991378186230320471_n15965832_1188351021264257_2640924673433735858_n16142228_1188351057930920_1491050110050894221_n15977840_1188351064597586_4130121780561884095_n

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme