A duhet të bashkohet opozita shqiptare BESA dhe PDSH për zgjedhjet lokale?

Partitë politike në Maqedoni kanë filluar përgatitjet për zgjedhjet lokale. Që tani, vendbanimet me popullatë të përzier, shqiptare dhe maqedonase, kanë filluar të bëjnë përllogaritjet e koalicioneve dhe bashkëpunimeve parazgjedhore.

Natyrshëm, partitë në pushtet janë më të predispozuara që të bashkëpunojnë për të arritur objektivat e tyre.
Në këtë rrafsh, nuk përjashtohet bashkëpunimi i Bashkimit Demokratik për Integrim me Lr PDSH’në e Ziadin Selës për komuna të caktuara.
Mirëpo, mbetet diskutabile nëse të njëjtën qasje do ta ketë edhe opozita aktuale shqiptare, Lëvizja BESA dhe PDSH e Menduh Thaçit.

Gjatë fushatës parazgjedhore për zgjedhjet e përgjithshme kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami kishte deklaruar se nuk do të bashkëpunonte me një parti e cila udhëhiqet nga një njeri që i betohej me besnikëri deri në vdekje ish shefit të shërbimeve sekrete, Sasho Mijalkov. Si rezultat, Lëvizja BESA doli të jetë partia e dytë shqiptare në Maqedoni me 58 mijë vota të fituara, ndërsa PDSH e Menduh Thaçit vetëm gjysmën, rreth 30 mijë vota që është edhe suksesi më i dobët që kjo parti ka shënuar deri më tani./Sakte.net

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme