Abe: Lëshimi i raketës balistike nga Korea e Veriut kërcënim për Japoninë

Vendimi i Koresë së Veriut për ta lëshuar raketën balistike paraqet kërcënim serioz për Japoninë.

Kështu ka thënë kryeministri i këtij vendi, Shinzo Abe nga Londra, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova.

Nga aty ai ju ka bërë thirrje SHBA-së dhe Kinës që ta shtojnë presionin drejt Pyongyang.

Verikoreanët lansuan raketën vetëm pak pasi sekretari amerikan i shtetit Rez Tillerson ngriti shqetësimin se një dështim i Pyongyang në programin atomik dhe balistik mund të ketë pasoja katastrofale.

“Pavarësisht paralajmërimeve nga Bashkësia Ndërkombëtare, Korea e Veriut sot lëshoi një raketë balistike”.

“Kjo paraqet kërcënim serioz për vendin tonë”, ka thënë Abe.

Ai ka thënë se një veprim i tillë është tërësisht i papranueshëm.

“Dënojmë ashpër akte të tilla”, ka shtuar ai.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme