Alarm në qiellin britanik, avionët luftarakë rrethojnë aeroplanin e Pakistanit

Avionët luftarakë britanikë  janë ngritur në fluturim dhe gati janë përplasur për të shoqëruar një aeroplan udhëtarësh të linjës kombëtare pakistaneze, shkruan “BBC”.

Zëdhënësi i aeroportit të “Stansted” tha se fluturimi nga Lahore në Londer ishte ulur  në Essex,  pasi u shoqërua nga avionët e avancuar anglez të njohur ushtarakisht si ‘tornadot”.

Policiae tha se devijimi ka ndodhur për shkak të raporteve për një pasagjer të rrezikshëm por se “nuk besohet të jetë një situatë rrëmbimi apo sulm terrorist”.

“BBC” raporton se një pasagjer është arrestuar nga policia pas mbërritjes në aeroport.

Një zëdhënës i policisë ka thënë: “Një avion u shmang në Aeroportit e Stansted rreth orës 3 këtë pasdite, mbi hapësirën ajrore në Mbretërinë e Bashkuar në rrugën drejt aeroportit të Londrës , Heathroë, për shkak të raporteve të një pasagjeri të rrezikshëm në bord

Policia tha se 52-vjeçari ishte arrestuar për kryerjen e veprave të mashtrimit në Britaninë e  Madhe dhe ishte duke u transferuar në një stacion policie në Londër.