Ambasadori i Amerikës në Beograd: Kosova të mos ngutet me ushtrinë!

Ka folur edhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Njeriu i parë i SHBA në Beograd Kyle Scott është kyçur në “debatin” nëse Kosova duhet të ketë Ushtri apo jo.

Në një prononcim për të përditshmen serbe në Beograd “Blic”, Scott ka thënë që “Kosova nuk duhet të ngutet me Ushtrinë” dhe se ajo duhet të formohet në koordinim me partnerët në NATO dhe SHBA, raporton Gazeta Blic.

Deklarata e Scott vjen pas paralajmërimit të Presidnetit Thaçi dhe Kryetarit të Kuvendit Veseli për iniciativën ligjore për transfomrmin e FSK në Ushtri. Për këtë janë treguar më të matur Ambasada e SHBA në Prishtinë dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme