Apple, Google dhe Microsoft po grumbullojnë 464 miliardë dollarë para të gatshme (Foto)

Apple, Google dhe Microsoft janë ulur në një mal të parave të gatshme – dhe shumica e tyre është fshehur shumë larg nga taksamani.

Këta tre gjigantë të teknologjisë mbajtën një total prej 464 miliardë dollarë në të holla në fund të vitit të kaluar, sipas një raporti të Moody’s të botuar të mërkurën.

Vetëm Apple kishte një tremujor trilion dollarë të holla, falë viteve të fitimeve gjigande dhe disa blerjeve të mëdha.

Kjo është para e mjaftueshme për të blerë Netflix tri herë. Është gjithashtu më shumë para se ajo që është e ulur në bilancin e çdo industrie të madhe përveç teknologjisë dhe kujdesit shëndetësor.

Të gjitha kompanitë jofinanciare amerikane të studiuara nga Moody’s grumbulluan $ 1.84 trilionë të parave të gatshme në fund të vitit të kaluar. Kjo është deri 11% nga 2015 dhe gati dy herë e gjysmë më shumë se niveli i vitit 2008.

Rreth 1.3 trilionë dollarë – 70% të totalit – po mbahen jashtë shtetit, ku paratë nuk i nënshtrohen taksave amerikane. Apple, Google, Microsoft, Cisco dhe Oracle mbajnë 88% të parave të tyre jashtë shtetit, transmeton lajmi.net.

Administrata e Trump ka propozuar një pushim tatimor një herë për të inkurajuar kompanitë për të sjellë nw shtëpi të hollat e tyre. Sekretari i Thesarit Steven Mnuchin tha në mars se fakti që Apple ka “të gjitha këto të holla” është një simptomë e shkallës së lartë të taksave të korporatave të SHBA-së në krahasim me normat e huaja.

Pavarësisht arkës së tyre të fryrjes, shpenzimet kapitale nga kompanitë amerikane u ulën me 18% vitin e kaluar në 727 miliardë dollarë, sipas Moody’s.

Pjesa më e madhe e kësaj rënieje ishte për shkak të një rënieje në industrinë e naftës, e cila detyroi kompanitë e energjisë të ruanin paratë e gatshme duke vonuar investimet. Wall Street shpreson se Kongresi do të shkojë së bashku me administratën dhe do t’u japë kompanive një nxitje për të sjellë shumat e tyre të mëdha të parave jashtë shtetit në Amerikë.

Përkrahësit e një festë tatimore argumentojnë se sjellja e shtëpisë së parasë mund të lëshojë ekonominë e SHBA duke promovuar punësimin dhe investimin. Kritikët thonë se Main Street nuk do ta ndiejë efektin sepse shumë kompani do të zgjedhin të shpërblejnë aksionarët me dividentë dhe blerjet e aksioneve.

Disa analistë thonë se një marrëveshje midis Presidentit Trump dhe Kongresit mbi reformën e taksave tani duket më pak e mundshme.

“Dështimi i kujdesit shëndetësor rrit nivelin e dëshpërimit, por e bën procesin, politikën dhe politikën më të vështirë … për një çështje tashmë të vërtetë të vështirë”, shkruan Chris Krueger, analist i lartë i politikës në Cowen Washington Research Group, në një raport mbi të mërkurën.

Pra, mali i kompanive të holla si Apple ka qenë grumbullimi mund të vazhdojë të rritet./Lajmi.net/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme