Ballkan

Mali i Zi do të hapë kufijtë për turistët javën e ardhshme

Mali i Zi do të hapë të gjithë kufijtë për turistët javën e ardhshme, njoftoi kryeministri Zdravko Krivokapiq. Pas vizitës zyrtare në Greqi, ai tha se vendi qëndron plotësisht me Malin e Zi, se do të sigurojë mbështetje të fortë, veçanërisht për investitorët që do të jenë më të pranishëm nga Greqia në Malin e

“Abazoviq do të merr fund sepse arrestoi ‘shefin’” – zbulohet biseda ndërmjet anëtarëve të grupit kriminal në Mal të Zi

Kur ta vrasim (Zoran) Ashaninin, atëherë ne do të kryejmë punë edhe me (Dritan) Abazoviqin sepse ai arrestoi shefin tonë. Kjo pretendohet të jetë një pjesë e komunikimit të përgjuar midis të arrestuarit Goran Pantoviç (43) dhe një prej anëtarëve të grupit kriminal Kavaç, i cili është në posedim të policisë. Madje, siç shkruan Vijesti.me,

Poshtërohet Vuçiq, u jep pensionistëve serbë vitamina, ata i japin atij ilaçe për tru

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, reklamoi vitaminat dhe mineralet që do t’u japë pensionistëve, por të cilët patën një dhuratë më ndryshe për të. Mile Delic, pensionist që është kthen paratë Presidentit të Serbisë dy herë, thotë se nuk dëshiron ta marrësh. Ai ia dha një dhuratë më ndryshe atë, shkruan Danas. “Për të rifreskuar kujtesën

Macron ka një zgjidhje inovative për Kosovën dhe Serbinë, këto opsione fliten në Beograd

Ditë më parë në kryeqendrën francez, presidenti i Serbisë Aleksander Vuçiq është pritur në takim nga Emmanuel Macron ku ndër tjerash kanë diskutuar edhe për çështjen e Kosovës. Pas përfundimit të takimit Macron ka thënë se dera e tij do të jetë gjithmonë e hapur drejt gjetjes së një zgjidhje inovative për problemin mes Prishtinës

Nisi përplasjet në mes Gjukanoviçit dhe Abazoviçit

Vetëm një muaj pas krijimit të qeverisë së re në Mal të Zi ka nisur përplasja mes presidentit Milo Gjukanoviç dhe zv.kryeministrit Dritan Abazoviç. Përmes postimeve të rrjetet sociale Twitter, të dyja palët kanë hedhur akuza ndaj njëri-tjetrit. Presidenti Milo Gjukanoviç, i cili humbi edhe zgjedhjet parlamentare të gushtit, reagoi ndaj një pretendimi të Abazoviç

Publikohen pamjet e tri tërmeteve në Kroaci, për një moment qyteti kthehet në kaos

Një tërmet prej 5.1 ballësh goditi Zagrebin në orën 6:28 të mëngjesit të hënën, sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare.Tërmeti ka ndodhur 2 km nën tokë, 50 km në juglindje të Zagrebit dhe 12 km në veriperëndim të Sisak. Epiqendra ishte 14 km në veri-lindje të Glinës, më afër Petrinja, tha kreu i Shërbimit Sizmografik të Kroacisë,

Mali i Zi/ Dritan Abazoviç si ‘kamzhiku i ligjit’: Kush e ka rrallën në listën e arrestimeve

Ne Malin e Zi ka filluar një fushatë arrestimesh të zyrtarëve të lartë që nën qeverisjen e partisë së, Milo Gjukanovic ka kryer një sërë shkeljesh ligjore. Zv.Kryeministri, Dritan Abazovic ka paralajmëruar se ‘dora e ligjit’ do të jetë e ashpër me këdo që ka kryer shkelje, duke mos përjashtuar as arrestimin e vetë Gjukanovicit

Ngjarje e rëndë/ Digjet nga flakët kampi i 1200 migrantëve në Bosnje (Video)

Një zjarr shpërtheu të mërkurën në një qendër migrantësh në Bosnjën veriperëndimore ku ishin vendosur 1.200 njerëz, tha policia rajonale. Raportohet se nuk ka të lënduar, nga ky incident në kampin Lipa, që ndodhet rreth 30 kilometra nga qyteti i Bihaqit. Këtë e konfirmoi për Radion Evropa e Lirë, Ale Shiljdediq, zëdhënës Policisë në Kantonit

Prokuroria nis hetimet për origjinën e dhuratës së Dodikut për Lavrovin

Prokurorët boshnjakë thanë të premten se do të hetojnë prejardhjen e dhuratës, të cilën udhëheqësi serb i Bosnjës, Millorad Dodik, i ka bërë ministrit të Jashtëm të Rusisë, Sergey Lavrov, gjatë qëndrimit të tij në Bosnjë këtë javë. Ikona 300-vjeçare të cilën Dodik ia dhuroi Lavrovit mund të ishte kontrabanduar në mënyrë të paligjshme nga

Ngjarje e tmerrshme: 3 vjeçarja e përdhunuar, gjendet pa ndjenja mes baltës

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në kapin e refugjatëve Kara Tepe në Mytilene të Greqisë, ku një vajzë tre –vjeçare është përdhunuar dhunshëm. Sipas mediave greke, vajza bashkë me prindërit nga Afganistani që kishte kërkuar azil, u gjet pa ndjenja në baltë. Vajza e vogël kishte gjakderdhje dhe, sipas diagnozës së parë të mjekëve