Binjakët e ngjitur ndahen pas një operacioni të rrallë (Foto)

Sakte.net  /  E premte, 14 Tetor 2016  –   18:03

Jadon dhe Anias McDonald, binjakët 13 muajsh, janë bërë operacion për të kompletuar trupin e tyre.
Operacioni është bërë në spitalin e fëmijëve në Bronx, shkruan CNN, transmeton lajmi.net

Dr. James T. Goodrich in his office at the Children's Hospital at Montefiore.

Operacioni u krye nga Dr.James Goodrich, i konsideruar si ekspert i kësaj lloj kirurgjie.

Operacioni ka zgjatur 16 orë e gjysmë.

Janë bërë shtatë ndarje nga ky mjek, kurse 59 operacione të tilla janë bërë që nga viti 1952 në botë.
Goodrich e ka informuar familjen për ndarjen e fëmijëve rreth ores tre të pasdites.

“Ja pra, ne e bëmë këtë”, tha Goodrich.

Në faqen e Facebookut, nëna e binjakëve, Nicole shkruajti: “ Dy foshnje të ndara…dhe unë ende ndihem e pasigurt për të ardhmen.

Unë nuk kam qarë derisa kirurgët e braktisën dhomën. Unë mezi  kam mundur të them “faleminderit” për shkak të gropës që po bëhej në stomakun tim.

Ne po qëndronim para një të panjohure të madhe. Muajt e ardhshëm do të jenë kritikë për rimëkëmbjen e Anias dhe Jadon.”/Lajmi.net

The parents' worries extend beyond the surgery; they wonder what happens in recovery.

Anias and Jadon McDonald were born conjoined at the head on September 9, 2015, via an unscheduled C-section. "They were normal little boys, like any other two little babies you would see," said their father Christian McDonald, "except for being conjoined.""Don't worry," Nicole McDonald said to her husband when she told him about being pregnant with conjoined twins. "We'll figure it out."

Anias stares into the camera. His gaze is so captivating, his mother says, "it's like he looks at your soul ... He's just a silent warrior. He's sweet and strong."

The parents describe Jadon, left, as the rambunctious one, and Anias as the contemplative one who loves listening to his mom read.

The boys also have a 3-year-old brother, Aza. He's grown more quiet in recent weeks ahead of the twins' surgery.

Only one out of every 2.5 million live births results in twins conjoined at the head. But 80% of them die of medical complications by the age of 2 if not separated.

Dr. James Goodrich, here with Nicole and the boys, is the most experienced craniopagus neurosurgeon in the world. Separating Anias and Jadon will mark his seventh separation surgery. He's consulted on 13 other conjoined twins.

Dr. James T. Goodrich holds a 3D model of the McDonald's twins in his office at Montefiore.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme