Biskota me kokos, tërshërë dhe drithëra

Sakte.net/ E Premte- 16 Shtator 2016 / 12:20

Janë shumë të shijshme dhe mund të hahen mes vakteve apo si shoqëruese.

Përbërësit:

▪ 1/2 filxhan gjalpë

▪ 1/2 filxhan sheqer kaf

▪ 1/2 filxhan sheqer (të bardhë)

▪ 1 vezë

▪ 1 lugë çaji ekstrakt vaniljeje

▪ 1 filxhan miell

▪ 1 filxhan Corn Flakes (të grimcuara)

▪ 1 filxhan tërshërë

▪ 1 lugë çaji sodë buke

▪ 1/2 lugë çaji kripë

▪ 1/2 lugë çaji pluhur pjekës

▪ 1 e 1/3 gota kokos (copa)

Përgatitja:

Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. Në një tas të madh, përziejmë së bashku në një masë kremoze gjalpin, sheqerin kafe dhe sheqerin e bardhë. I trazojmë në vezë dhe në vanilje.

Përziejmë së bashku miellin, sodën e bukës, kripën dhe pluhurin e pjekjes. I trazojmë derisa përzierja të bëhet kremoze. Shtoni bollgurin e tërshërës, drithërat e grimcuar dhe copat e kokosit dhe i përziejmë.

Hedhim brumin me lugë çaji mbi një fletë gatimi. Biskotat duhet të jenë pak larg nga njëra-tjetra. I pjekim për 10 deri në 12 minuta në furrën e nxehur që më parë. Biskotat duhet të marrin ngjyrën kafe të lehtë në skaje dhe në fund.

Hiqini nga fletët e pjekjes dhe lërini të ftohen në rrjeta teli.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme