Bota ‘mban frymën’: Filojnë më në fund bisedimet e paqes për Sirinë

Pas tmerrit në Alepo, por edhe shumë qyteteve të tjera në vend,  më në fund, do të fillojnë zyrtarisht negociatat e paqes për Sirinë  e shkatërruar nga lufta.

Bisedimet mes grupeve të qeverisë dhe opozitës siriane pritet të fillojë në kryeqytetin e  Kazakistanit, Astana, si pjesë e një nisme të udhëhequr nga Rusia, e cila përfshin gjithashtu Turqinë dhe Iranin.
Palët janë duke u përpjekur për të gjetur gjuhën e përbashkët për të ndaluar konfliktin e përgjakshëm gjashtë-vjeçar, në Siri.
Bisedimet janë planifikuar të fillojnë në orën 13:00 sipas kohës lokale hënën, konfirmon të delegacionit rus në Astana dhe i dërguari i posaçëm i Presidentit rus në Siri, Aleksander Lavrentiev.
Qëllimi kryesor i negociatave për Sirinë në Astana do të jetë vërtetimi i armëpushimit të kontraktuar më 29 dhjetor të vitit 2016, shkruan “RT”

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme