Bota

Afganistani drejt krizës humanitar

Mazar-e Sharif, Afganistan – Safia dhe tre fëmijët e saj të vegjël jetojnë jashtë, të ekspozuar ndaj të nxehtit ndëshkues të verës, pa ushqim dhe pa ujë. Ajo u largua nga shtëpia e saj në qytetin verior të Afganistanit, Kunduz, pasi shtëpia iu godit javën e kaluar nga një mortajë, e cila vrau burrin e

Të shtëna me armë pranë Shtëpisë së Bardhë, 2 të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pranë Shtëpisë së Bardhë në Washington. Sipas të dhënave të policisë, një persona i paidentifikuar ka qëlluar 20 herë dhe dy plumba kanë kapur dy persona që besohet se ishin ‘shënjestra’ për autorin. Ngjarja ndodhi jashtë një restoranti në një zonë të Washington DC, rreth 1.5 km nga Shtëpia

Merkel: Gjermania kërkon marrëdhënie shumë të mira me Turqinë

Kancelarja gjermane Angela Merkel përsëriti kundërshtimin e saj ndaj anëtarësimit të plotë të Turqisë në Bashkimin Evropian (BE), por shprehu mbështetje për lidhje më të ngushta me Ankaranë duke përditësuar Bashkimin Doganor BE-Turqi dhe një marrëveshje kyçe për refugjatët. ”Pikëpamja ime politike për këtë është e njohur mirë. Nuk e besoja që Turqia do të

Si në filma horror, një metro plot udhëtarë përmbytet pas reshjeve në Kinë

Reshjet më të mëdha të shiut të regjistruara në Zhengzhou, një qytet me pesë milionë banorë, bllokuan pasagjerët brenda sistemit të metrosë së qytetit. Përmbytjet e mëdha në Kinën qendrore kanë vrarë të paktën 12 persona të bllokuar brenda një metro në Zhengzhou, kryeqyteti i Provincës Henan, sipas raporteve të medieve shtetërore. Përmbytja përfshiu pjesën

Azerbajxhani dhe Armenia shkëmbejnë zjarr në kufi

Forcat e Azerbajxhanit dhe Armenisë shkëmbyen zjarr për disa orë përgjatë një pjese të tensionuar të kufirit të tyre. Ministritë e Mbrojtjes të të dyja vendeve akuzuan njëra-tjetrën për provokime. Të shtënat ndodhën në enklavën Nakskivan të Azerbajxhanit, e cila shtrihet midis Armenisë dhe Iranit. Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se një ushtar i

Plas bomba pranë pallatit presidencial, por vetëm një besimtar ndërpret faljen e Bajramit

Një sulm me bomba pranë pallatit presidencial në Kabul tronditi festën e Kurban Bajramit në Afganistan. Fatmirësisht zyrtarët vendas nuk raportuan për viktima apo të plagosur. Një zëdhënës i presidentit tha se bombat u hodhën ndërsa Ashraf Ghani po falte Bajramin, bashkë me një numër të kufizuar personash. Në një video të bërë virale në

Gjermani/ Rrezikohet të çahet diga, Merkel: Situatë e tmerrshme

Kancelarja Angela Merkel ka parë nga afër këtë të diel një fshat të shkatërruar totalisht nga përmbytjet e mëdha të kësaj jave, të cilat u kanë marrë jetën deri tani 188 personave në Gjermani dhe në Belgjikë, ndërsa dëmet janë kolosale. Një ditë më parë, ministri gjerman i Financave, Olaf Scholz, tha se do të

Reagon Facebook pas deklaratës së Biden, ku tha se mediet sociale ‘po vrasin njerëz’ për lejimin e përhapjes së dezinformatave në rastin e vaksinave

Kompania Facebook ka reaguar ndaj presidentit amerikan Joe Biden, i cili tha se faqja e medieve sociale është përgjegjëse për personat që hezitojnë ndaj vaksinave. Sipas medieve të huaja,  presidenti Biden deklaroi të premten se platformat e medieve sociale sikurse Facebook, “po vrasin njerëz”, duke lejuar përhapjen e dezinformatave të vaksinave. Guy Rosen, nënkryetari i integritetit

Shkon në 193 numri i viktimave nga përmbytjet në Evropë

“Ekziston frika që numri i viktimave do të rritet”, tha policia në rajonin gjerman Rhineland-Palatinate. Në këtë deklaratë të policisë u tha se vetëm në këtë rajon, 670 persona janë lënduar. Përveç katër shteteve të goditura më së keqi nga përmbytjet – Gjermania, Belgjika, Holanda dhe Luksemburgu – me përmbytje tani po përballen edhe Zvicra,

Merkel përjeton siklet gjatë vizitës në SHBA: Mori një doktoraturë nderi, por nuk dinte të vishte uniformën

Kancelarja gjermane, Angela Merkel mori një doktoraturë nderi nga Universiteti Johns Hopkins gjatë vizitës në Uashington, por ajo ishte pak në siklet me atë rast. Gjegjësisht, siç mund të shihet në video, Merkel kishte probleme të vesh një uniformë zyrtare, kështu që ajo e ktheu rrotulloi disa herë nëpër duar. Një nga përfaqësuesit e Universitetit