Cila kompani fiton më së shumti në Android? Nuk është Samsung!

Huawei është bërë prodhuesi më fitimprurës i telefonave Android gjatë çerekut të tretë të këtij viti, bën të ditur Strategy Analytics.

Firma hulumtuese ka deklaruar se gjiganti kinez i teknologjisë ka arritur 2.4 për qind apo 200 milion dollarë nga profiti operues i të gjithë telefonave në mbarë botën gjatë këtij tremujori.

Huawei pasohet nga Vivo dhe Oppo të cilët kanë arritur nga 2.2 për qind secila. Pas tyre vijnë kompanitë e tjera Android të cilat në kombinim kanë pjesëmarrje prej 2.2 për qind. Në grupin e fundit bën pjesë edhe Samsung.

Kjo është një rënie mjaft drastike për Samsung që ka qenë në mënyrë konstante prodhuesi më profitabil Android në vitet e kaluara.

Për këtë rënie ka ndikuar shumë dështimi i Note 7 mirëpo Samsung pritet të bëjë një rikthim të mbarë me lansimin e Galaxy S8 i cili pritet të dal në treg vitin e ardhshëm.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme