Clinton akuza direkte Putinit: Po ndërhyn në zgjedhjet e SHBA-së

 • Kandidatja demokrate për presidente të SHBA-ve, Hillary Clinton ka akuzuar presidentin rus, Vladimir Putin se ka miratuar “ndërhyrjen nga jashtë” në zgjedhjet presidenciale, pasi ai ka thënë se rrjedhjet e fundit të emailave të demokrateve ishin një “shërbim publik”.

  Putin nga ana e tij, në një intervistë për Bloomberg ka hedhur poshtë akuzat se qeveria ruse qëndron prapa sulmeve kibernetike ndaj dekomratëve por ka thënë se nuk ka rëndësi se kush ka hakuar këto të dhëna por gjëja e rëndësishme sipas tij “është se këto të dhëna u janë ofruar publikut”, raporton rel.

  Zëdhësi i Clinton, Jesse Lehrich ka thënë se “Putin i është bashkuar kandidatit republikan Donald Trump, në përkrahjen e ndërhyrjes nga jashtë në zgjedhjet në SHBA dhe është e qartë se kjo gjë është dizajnuar për t’i shkaktuar dëm politik, Hillary Clinton dhe demokratëve”.

  Zëdhënësi i Klinton ka thënë se ata akoma besojnë se prapra sulmeve kibernetike qëndron Rusia.

  “Kjo është një çështje e sigurisë kombëtare dhe çdo amerikanë meriton një përgjigje me mundësinë që fushata e Trump mund të jetë e lidhur me Kremlinin”, ka thënë Lehrich.

   

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme