Daçiq: Shqiptarët nuk janë një forcë që duhet të ua kesh frikën

Ministri i Jashtëm Ivica Dacic ka thënë se deklaratat e Kosovës dhe zyrtarëve shqiptarë për krijimin e Shqipërisë së kërcënojnë stabilitetin e rajonit.

“Shqiptarët janë duke luajtur për të gjitha ose asgjë, “bluffing” dhe deklarata kanë për qëllim jo frikësimin e Brukselit dhe jo Beogradit”, ka thënë Daçiq për TV Pink, transmeton Indeksonline.

Ai vuri në dukje se Brukseli duke të ketë shumë respekt për ata të cilët kontribuojnë në stabilitetin, dhe jo për ata që shkaktojnë konflikte.

“Prandaj, unë kërkoj Brukselit që më shumë të vlerësoj një vend që kontribuon në stabilitetin apo ato që shkaktojnë konflikte.”, tha Dacic.

Ai rikujtoi se Presidenti i Republikës së Serbisë, Milorad Dodik u vu nën sanksionet e administratës amerikane për shkak të referendumit në republikën serbe të Bosnjës, duke shtuar se deklaratat e zyrtarëve shqiptarë për Shqipërinë e Madhe, duhet dënuar me forcë.

Dacic theksoi se shqiptarët nuk janë forcë që do të duhej të kishim frikë, dhe tha se Serbia nuk ka frikë nga ata por është duke reaguar me mençuri, forcë dhe reflektim.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme