Deklarata e Erdoganit për Kosovën që çmendi Serbinë

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan gjatë seancës plenare të OKB-së tronditi përfaqësuesit e Serbisë me deklaratën ndaj Kosovës.

Ai në seancën e 66-të deklaroi se njohja e Republikës së Kosovës duhet të bëhet nga gjitha shtetet e botës. “Rruga e paqes dhe stabilitet kalon përmes njohjes së këtij shtetit”, ka thënë Erdogan, transmeton Indeksonline

Ndërsa, gjatë një emisioni në televizionet turke, ai nga gazetarët ishte pyetur edhe rreth krahimit të Kosovës me Krimen në Ukrainë.

Sipas Erdoganit, Kosova dallon shumë nga rast i Krimesë.

“Në Kosovës janë 95% e popullsisë shqiptare ndërsa serbët e përbëjnë 5%. Prapëseprapë disa shtete vazhdojnë të mbajnë sanksione ndaj Kosovës”, kishte deklaruar ai.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme