Delawie: Krijimi i ushtrisë përmes ligjit prish marrëdhëniet e Kosovës me partnerë

Ambasadori i SHBA-ve, Greg Delawie, tha se shteti i tij dhe Kosova kanë një lidhje të posaçme.

Ai në Forumin “Fol Hapur”, foli për sistemin e drejtësisë, luftën kundër korrupsionit dhe krijimin e ushtrisë së Kosovës.

Delawie tha se SHBA-ja ka investuar shumë në ndërtimin e FSK-së deri në këtë stad të profesionalizmit të saj.

Qëllimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, sipas ambasadorit amerikan është krijimi i ushtrisë së Kosovës, por që kjo të bëhet përmes ndryshimeve kushtetuese, raporton Kosovapress.

Delawie tha se Qeveria e tij ka qenë e qartë në këtë çështje.

Sipas tij, kjo duhet të bëhet me përkrahjen e të gjitha komuniteteve dhe se Qeveria duhet ta bëjë këtë në partneritet me SHBA-të.

Delawie tha se krijimi i ushtrisë përmes ligjit do t’i dëmtonte marrëdhëniet e Kosovës me partnerët e saj, e të cilët janë jetikë për Kosovën.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme