Dialogu drejt dështimit, kërkohet përfshirje urgjente e SHBA-së, Rusisë dhe Kinës

Ministri serb i Inovacionit dhe Zhvillimit Teknologjik Nenad Popoviq është shprehur se është qesharake që dialogu midis Kosovës dhe Serbisë bëhet në Bruksel që nuk e ka forcën për ta mbyllur këtë proces.

Sipas tij, është e nevojshme që Rusia, Kina dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës të përfshihen në dialog, shkruan novosti, përcjell lajmi.net.

“Serbia nuk do të jetë asnjë metër të Kosovës, jo vetëm të negociojë në Bruskel. Këshilli i Sigurimit i OKB-së po e shqyrton situatën në Kosovë çdo gjysmë viti, se një qeveri ka bërë një marrëzi të tillë, një nga gabimet më të mëdha historike. Ne kemi mbështetje të vazhdueshme nga Rusia dhe Kina në Bashkimin Evropian”, tha Popoviq.

I pyetur për idenë e korrigjimit të kufijve ai tha se nuk di se çfarë përfaqëson ajo ide, por tha se e di që populli serb është kundër çdo ndarjeje të Kosovës.

“Unë jam personalisht përgjegjës për çdo kompromis me shqiptarët, po kurrë nuk është diskutuar për këtë dhe presidenti Aleksandër Vuçiq ka mandat për të negociuar dhe punon shkëlqyeshëm. Çfarëdo që dëshiron, Serbia ka dhënë gjithçka dhe asgjë nuk ka marrë”, tha Popoviq.

Sipas tij, dialogu midis Kosovës dhe Serbisë duhet të kthehet në formatin origjinal nga 2013-2014 dhe ajo që u është dhënë shqiptarëve të anulohet.

“Serbia nuk do të japë metër të territorit të saj, por për një kompromis, Serbia tregon se për bisedime ata paraqesin taksën, formojnë ushtrinë, rrënojnë Rezolutën 1244… Dhjetë vite kanë udhëhequr politikën e tejkalimit të Kosovës, tani jo më. Duhet të jetë inovative, por kompromisi duhet të jetë në përputhje me Kushtetuën dhe Rezolutën 1244. Nëse jetojmë në Evropë duhet të respektojmë ligjet nëse jemi për një anëtar të OKB-së, duhet të respektojmë ligjet. Ne nuk heqim dorë nga territori ynë”, tha Popoviq.

I pyetur për aleatët e vërtetë të Serbisë, Popoviq thekson se ata janë mbi të gjitha vende që respektojnë sovranitetin dhe integritetin territorial të Serbisë.

“Nëse 25 vendet e njohin Kosovën si të pavarur, atëherë nuk kemi disa miq të mëdhenj. Nëse nuk do të ishte presidenti Putin dhe Rusia në 15 vitet e fundit, nuk do të kishte rezolutë 1244, Kosova do të ishte e pavarur, anëtare e UNESCO dhe serbët do të ishin të vetmit në botë popull gjenocid-bërës. Këta janë aleatë, jo ata që na e rrëmbyen territorin”, tha Popoviq.

“Është me rëndësi që zgjidhja për Kosovën të jetë në kuadër të kushtetutës së Serbisë dhe Rezolutës 1244 të KS të OKB-së”.

Për dialogun Kosovë – Serbi ka folur edhe Konstantin Kossatschow, kryetari Këshillit për Politikë të Jashtme i Federatës ruse.

Ai ka theksuar se Rusia nuk e di pse samiti për Kosovën është mbajtur në Berlin dhe pse takimi i radhës është ftuar për në Paris. Ka thënë se nëse SHB-ja i bashkëngjitet dialogut, në këtë proces duhet të jetë edhe Rusia.

Ai mendon se “zgjidhja për Kosovën nuk mund të jetë ushtarake por vetëm politike”.

“Zgjidhjen duhet ta arrijnë vetëm Serbia e Kosova”, ka thënë ai.

Sipas tij, Kosova ka ndihmën dhe përkrahjen e SHBA-së ndërsa mendon se BE është më e përgjegjshme në dialog.

“Rusia kurrë s’ka refuzuar të marrë pjesë në dialog. Ne kemi shumë pyetje lidhur me iniciativën e fundit për takimin në Berlin më 29 prill. Ne s’e dimë pse është mbajtur ai takim dhe pse është thirrur tjetri në Paris. Kosova po kërkon që në dialog të jetë SHBA-ja. Ndoshta kjo është e arsyeshme, por në këtë rast duhet të përfshihet edhe Rusia”, ka thënë ai.

Kossatschow, në fund të intervistës, pozitën e Serbisë në dialog e ka vlerësuar më të favorshme se sa atë të Kosovës

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme