Dieta mesdhetare shpallet më e shëndetshmja

Çdo vit, Raporti i SHBA-ve dhe Raporti Botëror rendit dietat më të mira për vitin në vazhdim. Për 2019-ën, dieta mesdhetare mori çmimin më të lartë.

Për të përcaktuar dietat më të mira, një panel nutricienësh dhe specialistësh të diabetit, shëndetit të zemrës dhe humbjes së peshës shqyrtuan 41 dietat, duke përfshirë më populloret si ajo ketonike, Atkins, e disa të tjera që janë “përqafuar” në masë nga njerëzit në të gjithë botën.

Dieta mesdhetare doli në krye. Ajo gjithashtu renditet në vendin e parë në disa renditje në kategori, duke përfshirë dietën më të mirë të zemrës dhe dietën më të mirë të perimeve, transmeton G.SH.

Dieta mesdhetare është e lartë në konsumimin e frutave dhe perime të freskëta, ndërsa paraqitet e ulët në konsumin e mishit të kuq dhe sheqerit. Koncepti i dietës mesdhetare vjen nga vendet që kufizojnë Detin Mesdhe, ku njerëzit historikisht hanë kryesisht arra dhe yndyra të shëndetshme.

Shkolla e Shëndetit Publik të Harvardit dhe një institut i quajtur Oldways krijuan një dietë të bazuar në parimet e përgjithshme të ngrënies së këtyre vendeve, sipas US News.

Ndryshe nga dietat shumë kufizuese si dieta Keto ose dieta Atkins, dieta mesdhetare është e balancuar dhe i lejon njerëzit të hanë një shumëllojshmëri të gjerë ushqimesh me moderim. Në të vërtetë, dieta është e sigurt për shumicën e njerëzve, duke përfshirë fëmijët dhe të moshuarit.

Ushqime si salmoni, frutat e freskëta dhe perimet janë prodhime të dietës mesdhetare. Dieta mund të ndihmojë me humbjen e peshës, shëndetin e zemrës dhe parandalimin e diabetit.

Kur një person ndjek dietën me llojet e ushqimeve të freskëta dhe të papërpunuara që gjenden në dietën mesdhetare, ata mund të humbin peshë, të përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe të parandalojnë diabetin.

Dieta mesdhetare përqendrohet në yndyra të shëndetshme të zemrës, si vaji i ullirit, avokado dhe salmoni, gjithashtu mund të ulë kolesterolin e keq, një shkak kryesor i sëmundjeve të zemrës, sipas Klinikës Mayo.

“Dieta mesdhetare dekurajon yndyra të ngopura dhe vajrave të hidrogjenizuar, të cilët kontribuojnë në sëmundjet e zemrës”.

Ju mund të pini verë në dietën mesdhetare

Ndryshe nga disa dieta të tjera, dieta mesdhetare ju lejon të pini verë. “Sigurisht ju mund të pini një gotë në ditë për gratë dhe dy në ditë për meshkujt dhe kjo është ideale”, shkroi SHBA News.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme