Djemtë dhe nëna u qëlluan për vdekje, i ati u vetëvra: tragjedia e familjes në Kosovë

Emocionet janë të mëdha në Villeneuve (VD) dhjetë ditë pas vdekjes së një familjeje të tërë në Kosovë. Nuk kishte asgjë që të mendoje se do të përgjakeshin pushimet. Në hyrjen e banesës shihen fotot e dy djemve të vdekur dhe mesazhet e vendosura midis buqetave të shumta me lule, ka shkruar “Tribune de Geneve”,

Varur në derë është një fanellë stërvitore nga Bayern Munich, klubi vendas ku Arber 23-vjeçar luante si mesfushor. Ai dhe vëllai i tij 19-vjeçar.

Për policinë e Kosovës, bëhej fjalë për një vrasje e trefishtë e ndjekur nga vetëvrasje dhe 50-vjeçari ishte i dyshuari i vetëm, transmeton gazeta zvicerane në shqip “Le Canton27.ch”

Sipas mediave, çifti po kalonte një divorc në Zvicër, duke përforcuar tezën e vrasjes patriarkale.

Në çdo rast, emri i burrit nuk figuron më në zilen e banesës së familjes Villeneuve, as në kutinë e letrave. Sipas informacionit tonë, vrasësi i dyshuar ishte zhvendosur midis 2018 dhe 2019 në një rreth tjetër të fshatit Vaud.

“Kishte një problem brenda çiftit. Një vrasës i pretenduar “shumë i qetë” “Unë kurrë nuk kam dëgjuar që çifti të grindej derisa u ndanë”, tha portieri i ndërtesës ku familja kosovare ishte vendosur. “Njerëzit madje më kanë thënë se ata i panë të dy së ??bashku disa herë verën e kaluar në pishinë.”

Duke jetuar në kujtesë të kësaj kullë njëmbëdhjetë katëshe, burri kujton kur Arbëri dhe nëna e Hamdiut u transferuan për herë të parë në apartamentin në fjalë, ende një adoleshente: “Ishte mbi tridhjetë vjet më parë, me prindërit e tij dhe vëllezërit e motrat “. “Kishte një problem brenda çiftit për të paktën prej dy vjetësh.” Një i afërm i ngushtë i familjes së shkatërruar tha se gruaja kishte marrë të njëjtin strehim dhjetë vjet më parë, me burrin e saj dhe djemtë e tyre ende të vegjël,” shpjegon portieri.

“Kur dëgjuam lajmin javën e kaluar, të gjithë po qanin në ndërtesë, ishte vërtet e trishtueshme … ” Ai u përshkrua si “shumë të qetë” dhe i rezervuar.

Vrasësi i dyshuar kishte punuar për shumë vite në guroren Villeneuve – që ndodhej 1 km nga kjo kullë në rrugën Arvel – dhe më pas ato të Chablais fqinje.

Hetimi në Kosovë do të përpiqet të vërtetojë nëse masakra e kryer me shumë gjasa nga kryefamiljari ka të bëjë me kushtet e divorcit.

Nuk dihet nëse 50-vjeçari mund të ketë pasur arsye të fajësonte edhe fëmijët e tij të lindur në Vaud – të diplomuar, ndryshe nga ai apo nëse vdekja e tyre dhe vetëvrasja e tij nuk ishin planifikuar para se ai të blinte biletën e tij të avionit për në Prishtinë.

© SYRI.net