Dosja e Shefave X: Grabovci-Veselit: Ti i merr vendimet, unë i zbatoj

Kërkesat e Kadri Veselit për Adem Grabovcin ishin urdhra. Shefi i Shefave, Veselin e kishte shef. Kështu e quante dhe sillej para tij. Ai nuk i kundërshtonte ato që i thoshte Veseli. “U bo shef”, ishte përgjigja më e zakonshme. Kishte momente kur puna e Grabovcit nuk i përlqente Veselit. Në këto raste, Grabovci merrte qortime. Insajderi sjellë shtatë biseda telefonike të kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli dhe nënkryetarit, Adem Grabovci.

Edhe Shefi i Shefave kishte Shef. Madje dy. Pos Hashim Thaçit, Adem Grabovci, i rrinte gatitur edhe Kadri Veselit, ani se në kohën kur po kryhej përgjimi, Veseli nuk kishte asnjë funksion publik.

Shërbimin Informativ të Kosovës, kishte deklaruar tri vjet më parë se e kishte shuar, e në PDK nuk ishte anëtarësuar zyrtarisht.

Megjithatë, përgjimet e siguruara nga Insajderi dëshmojnë se Veseli, aktualisht kryetar i partisë më të madhe në vend, dhe kryetar i Kuvendit të Kosovës, ishte shumë aktiv në prapaskenën e  jetës politike dhe në vendimmarrje.

“Ti i merr vendimet, unë i zbatoj”, i thoshte Grabovci Veselit.

Në periudhën kohore prej dy muajsh, Grabovci flet shpesh me Veselin në telefon. Mirëpo, Veseli është shumë i kujdesshëm në ato që thotë. Nuk përmend emra, nuk përmend institucione, e as veprime që do të mund t’i faturoheshin si ndërhyrje direkte.

Gjuha e tij është e koduar.

Grabovci i raporton vazhdimisht për zhvillime Veselit, nga vizita në Bruksel, deri tek dështimi në Kuvend për të votuar Ligjin për Prizrenin. E, kur flasin për këtë dështim, Veseli e “kërcënon” dhe qorton Grabovcin se do ta shkarkojë nga pozita e kryetarit të Grupit Parlamentar të PDK-së.

Ata flasin për dy pozita të larta në institucione, por nuk ua përmendin emrat. Vetëm në një rast, Grabovci e përmend një emër – Agronin. Nuk dihet nëse flasin për Agron Mustafën, apo Agron Thaçin, drejtorin e Infrakosit.

Në një rast tjetër, Veseli i thotë Grabovcit se është mirë “me ec ai djali që folëm dje për të”.

“Ta çova ni sms, a din që e lamë e… me bisedu. Dëgjo i lam n’sistem le t‘ec ai djali ma mirë. Ngom mu se ti ki me thanë mirë e ke pas, a e kupton? Ai djali që pijtum kafe dje, a e kupton? Le ta vazhdon, po hajt se… ma mirë o. Ngom mu, muna, me ti jep 10 argumente se o ma mirë”, i thotë Veseli Grabovcit në një bisedë të dhjetorit 2011.

E, Grabovci pa asnjë hezitim ia miraton rekomandimin.

“O qysh ta do shpirti ty…”, i thotë ai.

Veseli thotë se ka menduar për shpirt të tij dhe të Grabovcit se kjo është më mirë.

“Paj vallain ngo çka qysh ta do shpirti… menova për shpirt tem e tanin ma mirë o”, sqaron më tej kryetari i Kuvendit.

“Ti i merr vendimet, unë veç i zbatoj”, përgjigjet Grabovci.

Veseli flet për dike tjetër nga i cili druhet se do t’u dhemb kryet të dyve dhe do t’i lodhë.

“Jo jo, a din pse, ti meno, po dëgjo kryet ka me të dhimtë ty edhe mu pej qati edhe veç na lodh, e kem gajle edhe thjesht ma mirë let ec ai…, e shkurt”, vazhdon Veseli.

“A? A po thu? A je edhe ti pro? Se duhesh edhe ti pak me kanë”, e pyet më tej Veseli, Grabovcin.

“O u bo, po vallain hiç s’ta prishi”, përgjigjet shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së. Shefi i tij, Veseli insiston se “ai djali është kuadër i mirë”.

“Hej po dëgjo, ma mirë, ngom mu, se unë menova bash…, e ma mirë mu dok, ma mirë, kuadër ma i mirë osht, ma i aftë, ma ma asii…, n’fund fundit ka deshtë mu vonu let vanohet, e bajt me shnet”, thotë Veseli duke i treguar Grabovcit për të mirat e kandidatit që duhet punësuar dhe dobësitë e kandidatit tjetër që nuk duhet shtyrë përpara.

Në një bisedë tjetër, dy protagonistët e përgjimit flasin edhe për një debat politik të zhvilluar në RTK. Grabovci tregon se si e kishte “mbytur” opozitën e asaj kohe që ishte LDK dhe Vetëvendosje.

“…, mirë o bre… ken kta tre, t’opozitës”, shton Grabovci.

“Hihihi…, a tan tu bonën a? A pshtove bile, a pshtove”, interesohet Veseli.

“Veç n’fund ja lshova, pak ma kshtu, a din, krejt zhag… Ata niher na sulmojshin kshtu, e unë n’fund e përmbylla. Thash, thash mas pari shprehi keqardhje. Thash mirë, thash zotëri Isufi se je opozitë e fortë, do të thotë e mobilizon mirë opozitën që të jetë shumë aktive, po thash fatkeqësisht pozita është shumë e fortë, ndërsa për mos të thom se nuk kemi opozitë fare…”, thotë Grabovci, duke qeshur.

“… Osht, osht një opozitë e brishtë, pa koncept, pa qëllim…”, vazhdon Grabovci.

“… a muren flakë”, e pyet Veseli.

“A jo tani ajo u mbyll”, përgjigjet Grabovci duke vazhduar t’i tregojë Veselin se cfarë ka thënë në debat.

“Jo po përzihet, jo po përzihet Qeveria, po dikton Parlamentin. I thash bashkëpunimin, nuk guxojmë me qujt interferim, thash ajo me Kushtetutë…”, vazhdon tregimin ai.

“Po ajo, osht me Kushtetutë more loptë e kqija thuj, more loptë e…”, e porosit Veseli.

Dështimi për të votuar Ligjin për Prizrenin dhe Hoqën e madhe e kishte nervozuar Kadri Veselin. Këtë ia thotë me telefon, Adem Grabovcit të cilin e quan të papërgjegjshëm. Por, ky epitet nuk i pëlqen shefit të Grupit Parlamentar të PDK-së.

“Shumë i papërgjegjshëm bre Adem, qysh bre Adem me t’votu ata, qysh bre se na”, thotë Veseli.

“Hej, hej, mos um trano. Kur ti qojsh njerzit e pa përgjegjshëm normalisht”, përgjigjet Grabovci. “O pasha…, pa t’shkarku si kryetar i Grupit parlamentar se kisha lanë”, thotë Veseli. Kësaj, Grabovci i përgjigjet me qeshje, derisa Veseli vazhdon qortimin.

“Qysh more, a u bonet budallë”, vazhdon Veseli. “A shkit, shkit kanë votu a”, e pyet më teh ai teksa merr konfirmim se deputetët serbë kanë votuar kundër, sipas tij gabimisht.

Biseda e parë

Veseli: O ku je more…?

Grabovci: A je, si je?

Veseli: Qe mirë.

Grabovci: Ishum ni drekë me grupin, e me kryeministrin, e me ministrin e.

Veseli: O zoti ju rujt bre, e ishalla, ishalla… Ka je kshty, ka je?

Grabovci: Qe n’zyrë qitash ni takim.

Veseli: Bravo! Ngo qitash!

Grabovci: Kishe pas ti… m’kishe pa çu sms.

Veseli: Ta çova ni sms, a din që e lamë e… me bisedu. Dëgjo i lam n’sistem le t‘ec ai djali ma mirë. Ngom mu se ti ki me than mirë e ke pas a e kupton? Ai djali që pijtum kafe dje, a e kupton, le ta vazhdon, po hajt se ëë… ma mirë o. Ngom mu, muna, muna, me ti jep 10 argumente se o ma mirë.

Grabovci: O qysh ta do shpirti ty…

Veseli: Paj vallain ngo çka qysh ta do shpirti jo, menova për shpirt tem e tanin ma mirë o. Hehehehe.

Grabovci:Ti i merr vendimet, unë veç i zbatoj.

Veseli: Jo jo, a din pse, ti meno, po dëgjo kryet ka me të dhimtë ty edhe mu pej qati edhe veç na lodh, e kem gajle edhe thjesht ma mirë let ec ai…, e shkurt.

Grabovci: Eeee… u bo.

Veseli: A? A po thu? A je edhe ti pro? Se duhesh edhe ti pak me kon…

Grabovci: O u bo, po vallain hiç s’ta prishi.

Veseli: Hej po dëgjo, ma mirë, ngom mu, se unë menova bash…, e ma mirë mu dok, ma mirë, kuadër ma i mirë osht, ma i aftë, ma ma asii…, n’fund fundit ka deshtë mu vonu let vanohet, e bajt me shnet.

Grabovci: Hehehehe.

Veseli: A? E pra.

Grabovci: Hiç… qysh dush bonja, hiq mos ta nin.

Veseli: Hajde pra, hajde pi thom qashtu, hajde, t’përshëndes, çao çao.

Biseda e dytë

Veseli: Ku je mor patriot?

Grabovci: Tungatjeta.

Veseli: Ku je, çka po bon, a ça ka tre a?

Grabovci: O vallain ton ditën jom kanë qitash…

Veseli: O i zanun njeri, gjithë njeri i zanun je, hahaha…

Grabovci: Qishtu osht tash, qa ki me bo. Qashtu tash.

Veseli: O ta ka jep zoti ty veç…

Grabovci: Hahahaha…

Veseli: Ça ka tre, a jeni lodh, a jeni mërzit a?

Grabovci: Tonat kapak.

Veseli: Çka po boni?

Grabovci: Hiç kurgjo, qitash pata ni debat me kta.

Veseli: Po a, ku?

Grabovci: N’RTK.

Veseli: Qysh kalove, allahile?

Grabovci: S…, mirë o bre… ken kta tre, t’opozitës.

Veseli: Hihihi…, a tan tu bonën a? A pshtove bile, a pshtove?

Grabovci: Po more qysh jo, po more qysh jo.

Veseli: Hehehehe…, ani mos u mërzit ani? A je a tek je a?

Grabovci: Veç n’fund ja lshova, pak ma kshtu, a din, krejt zhag.

Veseli: Pse?

Grabovci: (S’kuptohet) opozitë, ata niher na sulmojshin kshtu, e unë n’fund e përmbylla. Thash, thash mas pari shprehi keqardhje. Thash mirë thash zotëri Isufi se je opozitë e fortë, do të thotë e mobolizion shumë mirë opozitën që të jetë shumë aktive, po thash fatkeqësisht pozita është shumë e fortë, ndërsa për mos të thom se nuk kemi opozitë fare…

Veseli: Huhuhu…

Grabovci: Hahahah… osht, osht një opozitë e brishtë, pa koncept, pa qëllim, hahahah…

Veseli: Hahahah… a muren flakë?

Grabovci: A jo tani ajo u mbyll.

Veseli: Hehehehe…

Grabovci: Jo po përzihet, jo po përzihet Qeveria, po dikton parlamentin. I thash bashkëpunimin, nuk guxojmë me qujt interferim, thash ajo me Kushtetutë…

Veseli: Po ajo, ajo osht me Kushtetutë more loptë e kqija thuj more loptë e…

Grabovci: Çka po bon ti?

Veseli: Mirë mirë mirë, knej jom knej jom, knej ka pleqtë.

Grabovci: A ka pleqtë je a?

Veseli: Po, vallain po, valla po.

Grabovci: Qysh i ki planet kto ditë, a qysh?

Veseli: Hajt se shihem…

Grabovci: Me (nuk kuptohet) ka i 20-ti e kem.. e kryjmë buxhetin.

Veseli: Hajde për hair.

Grabovci: E n’ta marrtë menja, me rezervu najkun që tham a, qysh e ki (nuk kuptohet) a?

Veseli: Hajde, hajde pe kqyrum. Hajde se shihum n’Prishtinë edhe kqyrum…

Grabovci: Për shkak t’fmive që i ki, qysh i ki mundësit kur?

Veseli: Kqyrum…

Grabovci: Me kanë dikun ma mirë, dikun që ju përshtat fmive.

Veseli: E jo valla, me mujt dikun me kqyr ku është ai far veni.

Grabovci: Jo unë po të thom ty, kqyr ku u përshtatet ma shumë.

Grabovci: Dikun katër pesë ditë a i javë a…

Veseli: Po bisedojmë bashkë tani e kqyrum.

Veseli: Katër pesë ditë i kom, bisedoj kur je atje… hajt n’fillim t’javës a je anej?

Grabovci: Po po po.

Veseli: Hajt.

Grabovci: T’fala shumë pleqve.

Veseli: Faleminderit shumë hajde.

Grabovci: Hajde shumë t’fala.

Veseli: Hajde faleminderit, tung tung.

Biseda e tretë

Grabovci: Alo, Alo…

Veseli: Qe veç pak, prit dostit, se m’nxone keq. Ku je more?

Grabovci: Ç‘kemi?

Veseli: Qe se isha t’u e desh setrën kur e pash.

Grabovci: Hehehe.

Veseli: A je lodh?

Grabovci: Kapak.

Veseli: Ka je kshty?

Grabovci: Vallain qitash dola n’drekë, n’daq me ditë.

Veseli: Hajde t’boft mirë bravo. Me kon je?

Grabovci: Me Naimin qetu… me Naim Fetahun e me…

Veseli: O hallall ju koftë, qysh o bre Naimi?

Grabovci: Mirë mirë, si pllum.

Veseli: Hallall i koftë.

Grabovci: Ti a je mirë?

Veseli: Mirë, mirë.

Grabovci: A je lodh a, si ke kalu a?

Veseli: Jo jo kapak, jo kapak, ti?

Grabovci: Ka je n’kryeqendër a…?

Veseli: Po n’drekë jom.

Grabovci: Hajde mirë t’baftë.

Veseli: Hajde se shihem ma vonë, a u bo.

Grabovci: Ani hajt kur t’lirohesh.

Veseli: Hajt u ba, u bo.

Grabovci: Faleminderit shumë a. Faleminderit. Tung tung.

Biseda e katërt

Naseri: Alo urnoni?

Grabovci: Alo.

Naseri: Naseri n’telefon.

Grabovci: Hej, Nas ku je?

Naser: Qe vallain, qa i kini puntë?

Grabovci: Mirë mirë, ka jeni kshtu?

Naseri: Osht pak nxan.

Grabovci: A?

Naseri: Ku je ti ?

Grabovci: Oo… kesh me kta t’komisionit bre për… për Prevallë kanë kanë me shku, s’po du me shku unë e…

Naseri: Çka a po don naj sen a? Qe prit veç pak. Qe ta jepi.

Grabovci: Hajt hajt, le ma vonë, masi masi t’lirohet dëgjohmi.

Naseri: Merre, merre, merre. Tung.

Veseli: Burri ja flet ja s’flet, fol?

Grabovci: Hehehe…, ça i ki puntë a je mirë?

Veseli: Mirë, mirë.

Grabovci: Se kom ni telefonin se kesh…

Veseli: Ma murr menja qata, ma murr menja.

Grabovci: Ça i ki puntë?

Veseli: Mirë mirë, te Ariu jom.

Grabovci: Po a?

Veseli: Po.

Grabovci: Hajt (nuk kuptohet) se e kem me kta me Ramizin e me kta, për Prevallë.

Veseli: (nuk kuptohet) hajde kqyrni atje tani unë kah qyteti jam… për qata edhe unë deri qitash (nuk kuptohet).

Grabovci: U bo.

Veseli: A je lodh, a je mërzit a?

Grabovci: Kapak, kapak.

Veseli: Hajde, hajde, hajde se n’qytet tani vi une. Tung, tung, tung.

Grabovci: U bo, u bo faleminderit.

Biseda e pestë

Veseli: Adem.

Grabovci: Ç’kemi?

Veseli: Unë jom mirë, ku je ti?

Grabovci: Hehe… n’Parlament qitu.

Veseli: Edhe sa je n’Parlament?

Grabovci: Kem’ edhe pak.

Veseli: Shumë i papërgjegjshëm bre Adem, qysh bre Adem me t’votu ata, qysh bre se na.. (nuk kuptohet)

Grabovci: Hej, hej, mos um trano. Kur ti qojsh njerzit e pa përgjegjshëm normalisht.

Veseli: O pasha (nuk kuptohet) pa t’shkarku si kryetar i Grupit parlamentar se kisha lanë

Grabovci: Hahahaha…

Veseli: Qysh more a u bonet budallë?

Grabovci: M’ke shti me kesh qitash.

Veseli: A shkit, shkit kanë votu a?

Grabovci: Aha.

Veseli: Ooo… a e ki (nuk kuptohet) aty?

Grabovci: Po.

Veseli: Ama ni sekondë… hej, hajde deri kur je anej.

Grabovci: Hajt qetash kur t’lirohem t’thirri.

Veseli: Hajde, ani ama (nuk kuptohet).

Grabovci: Se kom ktu. Jashtë jom dal n’koridor, mrena n’sallë.

Veseli: Aha… mrena, mrena krejt a?

Grabovci: Ëhë…

Veseli: Hajde, hajde pra.

Grabovci: Hajt.

Veseli: Hajt.

Biseda e gjashtë

Veseli: Alo.

Grabovci: Tungatjeta.

Veseli: Hej, ku je, si je?

Grabovci: Vallain qe qitu te banesa tu e pi ni çaj.

Veseli: Me kon?

Grabovci: Me Miftar doktorin.

Veseli: Qysh o Miftar doktori, mirë a?

Grabovci: Mirë, mirë.

Veseli: Ti qysh je?

Grabovci: Mirë mirë.

Veseli: A e kalove naj qysh a u lodhe a?

Grabovci: Po, ja mirë, mirë kalum.

Veseli: A, bravo.

Grabovci: Ti çka bane?

Veseli: Mirë vallain mirë.

Grabovci: Ka je n’sheher a?

Veseli: Jo more n’sheher jom ni darkë, jom tu…,

Grabovci: Mirë shumë. Okeej. Jo veç thash…

Veseli: A u lodht, a u mërzit, a ka naj sen a?

Grabovci: Hiq hiq, me t’vjetra.

Veseli: Kshtu mirë a?

Grabovci: Mirë mirë. A përfundimisht ëë Agronin po… po e çojmë n’bjeshkë a?

Veseli: Po de. Po. Po.

Grabovci: U bo.

Veseli: Po kismet po. Kismet po. Edhe dëgjo, nejta sot me kit mikun tond, si ke taku me grykën a je ka kupton..

Grabovci: Me?

Veseli: Me ministrin, ministrin…

Grabovci: A. Po.

Veseli: …Dmth nejta unë me to, e m’kallxoj edhe për ty, thash e vallain edhe për mu qashtu, tha jom t’u kqyr tha… (nuk kuptohet) ,

Grabovci: U bo.

Veseli: Qaty nejta pak. tani metum edhe me bisedu. E tana i ditë me dal n’drekë unë, ti e ai..

Grabovci: Ani ani, bash mirë.

Veseli: Ani. Hajde. Ke shumë entuziast. Shumë entuziast.

Grabovci: E veç thash çt’lajmrona.

Veseli: Faleminderit shumë. Hajde t’fala.

Grabovci: Kalo mirë, kalo mirë. Tung, tung.

Biseda e shtatë

Veseli: Tungatjeta Adem. Marova bre zoti Adem!

Grabovci: Po ku je more ku je, as telefonin s’pe çon.

Veseli: (S’kuptohet)

Grabovci: As telefonin s’pe çon.

Veseli: … (nuk kuptohet) Kot o tani me u munu me t’marrë… (nuk kuptohet)

Grabovci: Babi babi…

Veseli: Eu… i përkushtuar, i përkushtuar.

Grabovci: Si tre ujq. Njonit mi than kqyr babit telefonin maje, mule.

Veseli: Hahaha… qysh je o bacë, ku je?

Grabovci: Vallain qe.

Veseli: A je lodh hiç?

Grabovci: Kapak, kapak.

Veseli: Naj sen t’re a, a t’vjetër a, ka je?

Grabovci: Po kesh n’Prishtinë, ë pramë jom kthy se kesh n’Bruksel qatje.

Veseli: A kalove mirë?

Grabovci: Vallain kem kalu mirë shumë.

Veseli: Hajde për hajr.

Grabovci: Patum takim me ë tanë kta, a po kupton, me kta far bosat, … ma i madhi ka qenë kur i përshëndetsha, e ju thosha kom kënaqësinë, t’ju përshëndes në emër të delegacionit, ma domethonsë dhe ma përfaqësor që, është mesazhi ma i miri… se çfare është gjendja n’Kosovë n’emër t’shkive e t’hashkalive, e tanë…

Veseli: Aa… hallall.

Grabovci: Hahaha…

Veseli: Hallall t’koftë.

Grabovci: E tjera tjera, po mirë, mirë kom kalu.

Veseli: A ju priten mirë?

Grabovci: Shumë mirë na kanë pritë.

Veseli: E bravo!

Grabovci: Edhe do llafe, po kur t’ja thush a din kshtu drejtë.

Veseli: Po?

Grabovci: Për liberalizim t’vizave, e folum kshtu bukur…, than ja jepum ë fjalën mas largu deri n’dhetë, n’fillim t’dhjetorit ka me fillu dialogu edhe kem me ë dhanë kontributin tonë me përfundu sa ma shpejt. U thash, thash ëë jemi gjithëpërfshirës, përfshi për t’gjithë a din, por qytetartë e Kosovës pa përjashtim po e ndinë vetën t’fym edhe t’anashkalum …dhe t’izolum dhe ju pe boni ni padrejtësi t’madhe ndaj Kosovës dhe po e detyroni popullin e Kosovës që të merr ë pasaportë dhe dokumenta të shteteve fqinje, qoftë Shqipërisë, qoftë Malit t’Zi, qoftë Serbisë, qoftë Maqedonisë, për të udhëtuar jashtë.

Veseli: Aha…

Grabovci: Edhe ky Kukani.

Veseli: Po!

Grabovci: Tha, zotëri Grabovci… kur e murr fjalën ai, toni ke edhe ky ky slloveni, e kjo Doris Packu e, Lunaçeku e…

Veseli: Po…

Grabovci: Ky osht ni argument shumë logjik dhe shumë bindës, që deri më sot nuk na ka ë thanë dikush, po ne pajtohemi plotësisht se osht qashtu edhe osht padrejtësi.

Veseli: Hajde thuj nimona pak thuj.

Grabovci: E qaty toni ai Kukani, tha jau jap ë fjalën si deri me 10 dhjetor ka me fillu dialogu.

Veseli: Hjade, hajde për hair ishalla.

Grabovci: Mirë, mirë, kem kalu, mirë kem kalu kshtu…

Veseli: Ju lumtë, ju lumtë! Vetë qysh je? E pse s’shkove te Hasan Prishtina, ktu ë janë anku se unë s’shkoj, jom kuq edhe unë, ka thirr ai…

Grabovci: Kush?

Veseli: ky… te Hasan Prishtina, ktu n’Rektorat, Buja (ose Muja) e ka bo.

Grabovci: Kuku, pasha allahun kom harru.

Veseli: Vallain, kuq jena….

Grabovci: Kuku… tash ai tash ai preket, thotë hë…

Veseli: Jo mejher, mejher thirre! Unë ja çova ni urim ma t’përzemërt, t’lumtë…

Grabovci: N’sa, n’sa e ka pas?

Veseli: Qitash, qitash n’televizion e ki, drejtpërdrejtë.

Grabovci: U… pasha besën kom harru qe.

Veseli: Hajt se s’o gajle veç…

Grabovci: Jo, po m’vjen keq prej tij, se a din se…

Veseli: Jo valla se ka meritu mos mi shku sepse, po ë unë nuk dojsha me shku (nuk kuptohet) kete far hamom politike…

Grabovci: E ti kshtu ku je, ku je?

Veseli: Unë qitash jom n’Prishtinë, jom tu dal pak me fmi edhe n’mramje jom ktu. Që je knej shihemi.

Grabovci: Okej hajt ta boj ni telefon.

Veseli: Hajde, hajde, a je knej ti, a je anej?

Grabovci: Jom ka Peja t’u shku.

Veseli: Hajde hajde, kalo mirë.

Grabovci: Se kthena unë, kthena.

Veseli: Edhe ti ja paske bo si unë berllog.

Grabovci: Hahaha… hajde hajde./Insajderi.com

 

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme