Dubai, rrëzohet avioni në zbritje e sipër

Një avion pasagjerësh i një kompanie fluturimesh nga Emiratet e Bashkuara Arabe, është përplasur teksa ulej në Aeroportin ndërkombëtar të Dubait, ndërkohë që në bordin e tij gjendesh thuajse 300 persona.

Pamjet e para të publikuara “online” tregojnë një re të dendur tymi që ishte ngritur prej avionit të rrëzuar. Megjithatë, zyra për shtyp e qeverisë së Dubait bëri të ditur përmes “Twitter”-it se të gjithë pasagjerët ishin evakuuar dhe ishin të sigurtë, duke mos shënuar asnjë të lënduar deri më tani.

“Boeing 777” ishte nisur nga qytetin indian i Trivandrumit drejt Dubait. Linja ajrore e Emirateve njoftoi se në avion gjendeshin 275 pasagjerë, përveç anëtarëve të ekuipazhit. “Prioriteti ynë kryesor është tashmë siguria dhe mirëqenia e atyre që u përfshinë në këtë incident”, tha kompania ajrore.

Të gjitha fluturimet nga Aeroporti ndërkombëtar i Dubait janë shtyrë deri në një njoftim të dytë nga autoritetet vendase, për shkak se shërbimet e emergjencave janë duke u përballur ende me situatën e krijuar.

“Emirates” është kompania ajrore më e madhe e Lindjes së Mesme, ndërsa aeroporti i Dubait është edhe nyja kyçe e transportit ajror mes Europës dhe vendeve të tjera të Azisë Lindore e Juglindore, një aeroport që u shërben më shumë se 66 milionë udhëtarëve në vit./zeri

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme