Ekspertët: Kosova duhet t’i rris masat e sigurisë

Kosova nuk është imune ndaj sulmeve, të ngjashme me ato që ndodhën natën e kaluar në Ankara, Berlin dhe Cyrih.

Për këtë arsye institucionet në Kosovë duhet të rrisin nivelin e sigurisë, e sidomos në kohë të festave të fundvitit. Kështu alarmojnë ekspertët e sigurisë në vend.

Eksperti i sigurisë, Avni Islami, ka thënë për Tribuna Channel se sulmet e mbrëmshme duhet ta alarmojnë edhe Kosovën që të përgatitën në parandalim të sulmeve që po rrezikojnë çdo ditë Evropën.

Edhe eksperti tjetër i sigurisë, Drizan Shala, ka deklaruar se në Kosovë ka pasur që kanë përfunduar suksesshëm në parandalimin e sulmeve eventuale që do të mund të ndodhin.

Kurse, sipas zëvendësministrit të Punëve të Brendshme, Valdet Hoxha, Kosova ka një angazhim serioz në këtë drejtim duke filluar në krijimin e kornizës ligjore dhe formimin e mekanizmave në luftimin e terrorizmit./Albeu.com/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme