ËMBËLSIRA IDEALE: Gatuani tortën e shijshme nga bananet dhe biskotat! Shumë e lehtë!

Përbërësit:

– 450 g biskota të bluara,
– 250 g arra të bluara,
– 1,5 kg banane,
– 4 të verdhët të vezëve,
– 250 g sheqer pluhur,
– 250 g gjalpë,
– 100 g çokollatë për zierje,
– 3 dl ajkë të ëmbël,
– 3 dl lëng portokalli,
– Lëng të një limoni

Gatimi:

Biskotat e bluara qitni në lëng portokalli dhe përzieni mirë. Veçantë tundeni gjalpin, sheqerin pluhur dhe të verdhët e vezëve.

Shtoni biskotat e njomura, arrat e bluara dhe përzieni derisa të fitohet përzierja kompakte.

Përzierjen e përgatitur ndajeni në dy pjesë.

Në kallëpin për torta të mbështjellë me folie shpërndani gjysmën e petës së biskotave.

Bananet spërkatni me lëng limoni dhe rendisni sipër petës. Në pjesën tjetër të petës nga biskotat shtoni çokollatën e shkrirë dhe përzieni mirë.

Pastaj shpërndajeni sipër bananeve dhe rrafshojeni. Ajkën e ëmbël tundeni në shllag të dendur dhe lyeni tortën.

Tortën e gatshme lëreni në frigorifer për t’u forcuar, pastaj nxirreni nga kallëpi.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme