Finlanda ngre dorezën: Jemi gati për çdo lloj presioni, qoftë ushtarak dhe bërthamor nga ana e Rusisë

Qeveria finlandeze thotë se është e gatshme t’i përgjigjet, nëse është e nevojshme, çdo lloj presioni apo hakmarrjeje ruse për synimin e saj për t’u anëtarësuar në NATO, “duke hequr pengesën” e hedhur nga Rusia.

Kremlini tashmë ka njoftuar se nga sot, e shtunë, do t’i ndërpresë energjinë elektrike Helsinkit. Duke iu përgjigjur kërcënimeve, Ministria e Jashtme finlandeze tha në një deklaratë për revistën amerikane Newsweek se Finlanda “është një shtet sovran dhe merr vendime të pavarura për sigurinë dhe mbrojtjen e saj”.

“Finlanda është e vetëdijshme për sfidat e ndryshme të përfshira në procesin e anëtarësimit në NATO dhe është e përgatitur për një sërë kërcënimesh hibride, kërcënime kibernetike dhe mjete ushtarake të presionit”, tha Ministrja e Jashtme finlandez në një deklaratë.

Madje, Helsinki duket se po përgatitet edhe për një sulm bërthamor nga Kremlini! Sipas një publikimi të Daily Mail, 500 kalatë nëntokësore janë përgatitur me ndërtim të veçantë në kryeqytetin e Finlandës, ku mund të gjejnë strehë deri në 900,000 njerëz – 300,000 më shumë, domethënë më shumë se popullsia e Helsinkit.

Me qeverinë ruse që “trombeton” se anëtarësimi i mundshëm i Finlandës në NATO do të përbënte një “kërcënim për territoret e saj” dhe do ta sillte Finlandën kundër Rusisë, presidenti finlandez Sauli Niinisto planifikon të zhvillojë një bisedë telefonike me Putin dhe të shkëmbejë mendime për këtë çështje.

Zbulimin e ka bërë vetë Niinisto, në një intervistë për agjencinë suedeze të lajmeve TT, duke theksuar se synon t’i tregojë Putinit se situata në rajon ka ndryshuar muajt e fundit.

Më herët gjatë ditës, Presidenti i SHBA Joe Biden u takua me Niinisto dhe kryeministren suedeze Magdalena Anderson për çështjen e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO. Sipas Ninisto, “ne ndajmë shqetësimin tonë të thellë për luftën e Rusisë në Ukrainë. Kam analizuar hapat e ardhshëm të Finlandës në lidhje me anëtarësimin në NATO. “Finlanda vlerëson thellësisht mbështetjen e nevojshme të ofruar nga Shtetet e Bashkuara”.

Të shtunën, Suedia dhe Finlanda planifikojnë të zhvillojnë bisedime me Turqinë në Berlin, pas qëndrimit të kundërt të shprehur nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan për anëtarësimin e mundshëm të dy vendeve skandinave në NATO.

Ministrja e Jashtme suedeze Anne Linde “do të ketë mundësinë të diskutojë një kandidaturë të mundshme suedeze” me homologun e tij turk gjatë një takimi jozyrtar të ministrave të NATO-s në të cilin janë të ftuar Suedia dhe Finlanda, tha ajo për AFP. “Shpresoj se do të vazhdojmë të kemi mesazhe pozitive nga të 30 vendet anëtare të NATO-s. Shumë nga 30 aleatët kanë shprehur mbështetje të fortë publike për Suedinë dhe Finlandën”.

Gjatë një konference për shtyp në të njëjtën kohë në Helsinki, Ministri i Jashtëm finlandez Peka Haavisto njoftoi gjithashtu synimin e tij për të “vazhduar diskutimin” me ministrin e Jashtëm turk Mevlüt Tsavousoglu. “Unë mendoj se ne kemi nevojë për durim në këto procese dhe kjo nuk po ndodh brenda natës… Le të shkojmë hap pas hapi,” tha ai, duke vënë në dukje se Finlanda nuk e ka shpallur ende zyrtarisht ofertën e saj në NATO.

Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të ishte një “gabim”, tha më herët presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

“Aktualisht po monitorojmë zhvillimet në Suedi dhe Finlandë, por nuk jemi në humor pozitiv. Kanë bërë gabime në NATO me rastin e Greqisë në të kaluarën, administratat e saj të mëparshme, ju e dini qëndrimin e Greqisë ndaj Turqisë, me mbështetjen e NATO-s. Ne nuk duam të bëjmë një gabim. Vendet nordike janë si ‘hostele’ për organizatat terroriste”, tha ai./GSH

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme