Foreign Policy: Si u bë Aleksandar Vucic autokrati i preferuar i Europës

BE’ja po minon kredibilitetin e saj duke zgjedhur stabilitetin mbi demokracinë në Serbi, shkruan revista e famshme Foreign Policy në një artikull të saj të fundit.
Duke marrë parasysh raportin e Dhomës Britanike të Lordëve, të cilët deklaruan se Bashkimi Europian ka zgjedhur “stabilitetin mbi vlerat demokratike” në Ballkanin Perëndimor, artikulli shpjegon se shumica e qeverive post-jugosllave janë bërë “stabilokraci” e jo “demokraci” – dhe askund kjo nuk është më e dukshme sa s në Serbi.

“Presidenti Vucic është një ultranacionalist i reformuar, i cili shërbeu si ministër i informacionit i Sllobodan Milloshevicit në ditët e fundit të luftërave jugosllave, një rol që përfshinte dënimin e gazetarëve që kritikuan regjimin dhe ndalimin e rrjeteve televizive. Në vitet e fundit, ai ka udhëhequr periudhë alarmuese të shkatërrimit të demokracisë”, shkruhet në artikullin e Foreign Policy.

Po ashtu thuhet se në sipërfaqe “Serbia është ende një shoqëri demokratike me zgjedhje të lira dhe opozitë politike”, por kontrolli i Vucicit mbi qendrat e pushtetit të Serbisë është kaq i plotë dhe procesi demokratik “është kaq i shtrembër në favor të tij sa mospajtimi nuk përbën kërcënim për sundimin e tij “, duke shtuar se ai arriti të shtypte mediat duke marrë kontrollin mbi të ardhurat nga reklamat kryesore.

Si një nga shembujt, Foreign Policy përmend gazetën ditore Danas, e cila ka humbur kaq shumë reklamues sa ra nga 32 faqe në 24, “pavarësisht ofrimit të hapësirës më të lirë reklamuese në treg”.

Megjithatë, zyrtarët e BE’së si Johannes Hahn, Angela Merkel, Sebastian Kurz dhe të tjerë, kanë qenë “më se të lumtur të shohin mënyrën tjetër, ashtu siç Vucic përçmon” vlerat evropiane “, të cilat thuhet se janë aq të shtrenjta”, shkruhet në artikull.

“Toleranca e BE’së ndaj Vucicit mund të jetë politikisht pragmatike dhe një mënyrë e lehtë për të ruajtur stabilitetin në Ballkan, por është gjithashtu shumë cinike. Në të vërtetë, BE’ja po minon autoritetin e vet moral”.

Bilanci midis Rusisë dhe Perëndimit mund të jetë një nga arsyet që BE është e gatshme të shikojë në anën tjetër.

Megjithëse Serbia ka lidhje të forta fetare dhe historike me Rusinë, BE blen rreth 10 herë më shumë sesa eksportet serbe në Rusi, kështu që duket e qartë se pse vendi është i vendosur në rrugën e saj të BE’së. Megjithatë, thuhet se Moska mund të përfitojë gjithashtu nga kjo.

“Serbia në BE është një fitore për Rusinë; ata nuk presin më shumë. Status quoja – lidhjet politike dhe disa bashkëpunime ekonomike – i përshtaten Moskës “, tha Dimitar Bechev, një anëtar i vjetër në Qendrën Eurasia të Këshillit Atlantik, për Politikën e Jashtme.

 

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme