Franca kërkon takim urgjent me OKB-në pas sulmit kimik në Siri

Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Marc Ayrault, ka bërë thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, pas sulmit të dyshuar kimik në Siri.

Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut, tha se sulmi i dyshuar kimik është bërë nga aeroplantë e qeverisë ruse ose siriane, ku lanë të vdekur 58 persona, duke përfshirë 11 fëmijë, njofton Reuters, transmeton Koha.net.

“Për veprime të tilla, kërkoj seriozitet sepse po kërcënohet siguria ndërkombëtare. Kërkoj nga të gjithë t’i tregojnë përgjegjësitë e tyre, prandaj po kërkoj një takim urgjent”, tha ministri i jashtëm i Francës.

Në anën tjetër, edhe presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin, kanë diskutuar për sulmin me armë kimike në Idlib, i cili është nën kontrollin e kryengritësve sirianë.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme