Franca shtyn për 2020 hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në

Franca ka shtyrë hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për vitin 2020. Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, Franca i ka bërë me dije BE-së se është kundër fillimit të negociatave të anëtarësimit me dy vendet ballkanike pasi i duhet të punojnë më shumë në drejtim të korrupsionit dhe krimit të organizuar.

“Ata nuk janë ende gati për të qenë pjesë e Bashkimit Evropian. Ne po u kërkojmë atyre të bëjnë përpjekje shtesë. Negociatat nuk mund të hapen në tetor 2019, do të duhet të rivlerësojnë situatën diku në vitin 2020”-ka thënë një zyrtar francez për Reuters.

Ndonëse më shumë se gjysma e 28 vendeve anëtare të BE-së po përpiqen të shpërblejnë të dy shtetet ballkanike për reformat, duke rënë dakord për të filluar bisedimet e pranimit, Franca duket se është shprehur gjithashtu se BE duhet të reformohet së pari nga brenda, për të trajtuar me një forcë dhe unitet më të madh sfida të tilla si ndryshimin e klimës dhe migracionin.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme