Garë e nxehtë në Drenas

              E enjte, 03 Nentor 2016  – Sakte.net  /

Drenasi ndodhet në prag të zgjedhjeve të parakohshme për kryetar të komunës. Këto zgjedhje vijnë pas konfirmimit të dënimit nga Apeli ndaj tanimë ish kryetarit, Nexhat Demaku.

Ndonëse mandati i kryetarit të ri i cili pritet të zgjidhet këtë vit, është vetëm një vit, gara do të jetë mjaftë interesante dhe test për zgjedhjet e ardhshme. Por, ende pa u shpallur zgjedhjet nga Presidenti Thaçi, në këtë zonë ka nisur një fushatë e madhe nga të gjitha partitë politike. Bashkë me fushatën elektorale, në këtë qytet kanë nisur edhe protestat kundër dënimeve të ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, respektivisht kundër dënimit të ish kryetarit Demaku.

Bastioni i PDK-së tani ka një sfidë shumë të madhe përpara. Ndryshe nga herët e kaluara, këtë vit në Drenas ka mjaftë kandidatë potencial për të marr timonin e komunës.

Partia Demokratike e Kosovës ndonëse ende nuk e ka zyrtarizuar kandidaturën e saj për kryetar të Drenasit, atje, njeriu më i votuar në zgjedhjet e kaluara për asamble komunale në nivel vendi, Naim Bazaj ka nisur fushatën elektorale pa ‘izën’ e Kadri Veselit. Ai madje i ka dërguar kërcënim të drejtpërdrejtë PDK-së në qendër, se në rast që ajo nuk e nominon për kryetar, do t’i futet i pavarur garës.

Në PDK janë duke u lakuar disa emra si kandidatë të mundshëm për kryetar të Drenasit, përfshirë këtu edhe emrin e ambasadorit Ramiz Lladrovci dhe emrin e deputetes Sala Shala. Pas kërcënimit të Bazajt, përçarja në këtë degë të partisë më të madhe në vend është më afër se kurrë dhe vështirë e menaxhueshme.

Në anën tjetër, Nisma për Kosovën këtë herë ka kandiduar një njëri i cili gëzon mjaftë respekt tek qytetarët e kësaj zone. Një arsimtar i cili i ishte bashkuar Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qysh në fillet e saj, tanimë ka nisur takimet me elektoratin e tij. Isa Xhemajlaj gëzon një respekt të madh, si nga veteranët e luftës, ashtu edhe nga qytetarët e këtij rrethi. Këtë herë, gjasat janë të mëdha se Xhemajlaj të gëzoi edhe mbështetjen e Aleancës së Ramush Haradinajt e cila sakrifikon kandidaturën e saj, vetëm që ta mbështesë njeriun e Nisma-s dhe ta përmbysë PDK-në në këtë komunë.

Lidhja Demokratike e Kosovës, këtë herë në krye të degës në Drenas e ka sjellë një biznesmen i cili ka ndikim edhe në qendër. Bedri Nika, pronari i restorantit “Shqiponja” që për shumë vjet kishte vepruar edhe në ambientet e Qeverisë dhe të Kuvendit, sot është duke e mobilizuar masën në zonën e Drenasit dhe ka marrë mbështetjen edhe të partisë e cila sot udhëheq me qeverinë.

Njëjtë sikur LDK edhe Aleanca e Behxhet Pacollit ka zgjedhur që në garë për kryetar të Drenasit ta vendos një biznesmen nga Llapushniku. Elmi Thaqi, që vjen nga kompania gjigante e transportit “Vëllezërit Thaqi”, ka disa ditë që ka nisur fushatën me simpatizantët e AKR-së.

Kurse, partia më e zhurmshme në kuvendin komunal të Drenasit, Lëvizja Vetëvendosje ende nuk e ka caktuar kandidaturën e saj për të parin e Drenasit. Por, ajo që është parë në terren tregon se për këtë garë janë interesuar në masë të madhe edhe zyrtarët kryesor të kësaj partisë. Pak ditë më parë, ish lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti kishte takuar banorët e këtij qyteti me të cilët kishte bashkëbiseduar për hallet e tyre.

Nuk janë vetëm këta kandidatët të partive politike që do të garojnë për kryetar komune. Interesim ka zgjuar edhe ish asamblisti i PDK-së, Xhavit Drenori i cili në zgjedhjet e kaluara kishte marrë mjaftë vota.

Drenori ka qenë shembull për të gjithë asamblistët se si duhet të jetë transparent në raport me votuesit dhe qytetarët. Ai në stilin evropian kishte dorëzuar raportin e punës shtëpi për shtëpi një praktikë e pazakontë për një politikan kosovarë.

Duke marrë parasysh kandidaturat e lartcekura dhe mundësinë e përçarjes së PDK-së në këtë komunë, gjasat që t’i shpëtoi balotazhit bastioni i PDK-së janë tejet të vogla

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme