Gërvalla – Scwarz kujton rolin e Kohlit në çlirimin e Kosovës

Anëtarja e LDK-së, Donika Gërvalla Scwarz ka kujtuar Helmut Kohlin, ish-kancelarin gjerman që ndërroi jetë sot në moshën 87 vjeçare.

Ajo ka thënë se Kohl është arkitekt i Evropës së bashkuar. Por ka theksuar në mënyrë të veçantë rolin që ka luajtur në çlirimin e Kosovës.

Lexojeni të plotë atë që Gërvalla e ka shkruar në profilin e saj në rrjetin social Facebook:

Kancelari gjerman Helmut Kohl u nda sot nga jeta në moshën 87-vjeçare.

Sot populli gjerman dhe i gjithë spektri i gjerë politik e kujton me mirënjohje të thellë babanë e ribashkimit të Gjermanisë.

Sot Evropa kujton me respekt të thellë arkitektin e Evropës së bashkuar.

Mençuria dhe intuita e shëndoshë politike, lojaliteti ndaj partnerëve, këmbëngulja deri në kokëfortësi në synimet e drejta politike, sjellja njerëzore ndaj vartësve dhe bashkëpunëtorëve janë vetëm disa nga tiparet me të cilat përshkruhet ky kolos i historisë moderne evropiane.

Rol vendimtar Kancelari Kohl ka luajtur edhe në çlirimin e Kosovës nga kthetrat e Millosheviqit. Para zgjedhjeve në vjeshtë të vitit 1998, të cilat i humbi (dhe të cilat kancelar bënë Gerhard Schröder), Helmut Kohl në bisedë me SHBA-të dhe NATO-n pati premtuar: Gjermania do të jetë krah partnerëve të saj të NATO-s nëse kjo e fundit hyn në luftë, nëse intervenohet ushtarakisht për t’i shpëtuar qytetarët e Kosovës. Ishte pjesëmarrja e parë e ushtarëve gjermanë në një luftë që nga Lufta e Dytë Botërore, për Kosovën dhe qytetarët e saj. Qeveria Schröder u gjet para fakteve të kryera, të trashëguara nga Helmut Kohl. Debatet shoqërore që e pasuan këtë vendim janë vetëm një prej dëshmive të shumta se sa i vështirë ka qenë ky hap për Gjermaninë. Më shumë se 100.000 ushtarë gjermanë kanë shërbyer ndërkohë që nga viti 1999 në Kosovë në kuadër të KFOR-it për të mbrojtur Kosovën nga veprimet e pakontrolluara të Serbisë dhe për të siguruar paqen dhe stabilitetin e brishtë në Ballkan.

Kosova sot është e lirë dhe e pavarur. Sa herë vjen 12 qershori jemi edhe më të ndërgjegjshëm që Millosheviqi kapitulloi para trupave të NATO-s, dhe Gjermania ishte pjesë e tyre.

Faleminderit Helmut Kohl!

© KOHA.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme