Gjinekologët nuk ua tregojnë këtë vetëm sepse është produkt shtëpiak, i cili shkatërron kërpudhat, bakteret dhe erën e keqe

Herët ose vonë secila grua duhet të shkoi tek doktori me simptomat të cilat nuk janë aq komode për t’u folur. Skuqje, kruarje gjenitale, ënjtje e membranave mukoze, dhimbje abdominale etj.

Vaginitisi është inflamacion i linjave të vagjinës që shkaktohet nga bakteret patogjene ose kërpudhat. Kjo sëmundje i prekë shumicën e grave gjatë shtatzënisë, transmeton Telegrafi.

Për ta kuptuar më mirë shkaktarin e kësaj sëmundje është e rëndësishme të rikujtohet se vagjina është shtëpi e shumë mikroorganizmave (të mirë dhe patogjenë). Glanci i tyre varet nga mosha, stili i jetës dhe funksioni i vezoreve të gruas.

Të gjitha këto gjëra e prekin përmbajtjen e glikogjenit në murin vagjinal, i cili konvertohet në përqendrim të lartë të acidit laktik (pH 4-4.5) dhe parandalon shpërndarjen e baktereve të këqija.

Përdorimi i antibiotikëve për trajtimin e kësaj sëmundje vetëm mund ta keqësojë problemin, duke rezultuar në shpërndarjen e infeksioneve kërpudhore. Ilaçet dhe kimikalet tjera shkaktojnë reagime alergjike dhe thatësi të tepërt.

Megjithatë, gjëja e mirë është se ekzistojnë ilaçe natyrale që e normalizojnë mikroflorën e vagjinës dhe i eliminojnë shenjat e padëshiruara të vaginitisit. Sidoqoftë, është e rëndësishme që para tretmanit t’i bëni disa testime për ta zbuluar saktësisht se çfarë e ka shkaktuar këtë sëmundje.

Uthulla

 Përzieni dy lugë gjelle uthull me 9% aciditet, me 4 gota ujë të vluar. Pastroni pjesët e jashtme të zonës gjenitale dhe përsëriteni procesin çdo ditë derisa të zhduken simptomat.

Çaji kamomil

Vendosni për t’u vluar katër gota ujë dhe shtojani dy lugë gjelle lule të thara kamomili. Me produktin e fituar e pastroni vagjinën dhe tretmanin e ndiqni derisa të normalizohet mikroflora.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme