Gjuriq: Trepça është themeli i ekzistencës sonë në Kosovë

Drejtori i të ashtuquajtures Zyrës për Kosovën, Marko Gjuriq ka mbajtur konferencën e jashtëzakonshme për media pas të cilën e kishte paralajmëruar pas miratimit të Ligjit për Trepçën.

Ai ka thënë se Serbia do të kërkojë takim urgjent me Këshillin e Sigurimit të OKB-së për, siç ka thënë, konfiskimin e pronës serbe dhe shkeljes së rezolutës 1244.

“Unë sugjeroj një takim urgjent me Këshillin e Sigurimit të OKB-së për shkeljen e Rezolutës 1244”, ka thënë Gjuriq, transmetojnë mediat serbe. “Nëse nuk doni që kjo të bisedohet në Bruksel, atëherë kjo do të diskutohet në OKB. Trepça është themeli i ekzistencës sonë në Kosovë”, tha ai më tej.

Ai ka thënë se vendimi i Kuvendit nuk është i vlefshëm për Qeverinë, bizneset dhe qytetarët e Serbisë. Për më tepër, vendimi i institucioneve në Prishtinës siç i quan Gjuriq, është përpjekje për një spastrim etnik të serbëve në Kosovë.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme